Банка на Ирска киднапирање тигар - информации за криминал

John Williams 25-07-2023
John Williams

Кога членот на семејството или пријателот на вработен во банка е држен како заложник за да добие голема сума од банката, тоа се нарекува Киднапирање на тигар . Овие злосторства неодамна станаа почести во Ирска , а владата верува дека тоа е затоа што Ирска е мала поврзана земја каде што вработените во банката и нивните семејства лесно се следат. Покрај тоа, Ирска беше тешко погодена од неодамнешната економска криза и луѓето се повеќе очајни за пари.

Вечерта на 26 февруари 2009 година, шест мажи со маски упаднаа во домот на Стефани Смит и Шејн Траверс држејќи пиштоли и пушки. Тие ја удриле Стефани со вазна по глава, а потоа ја држеле неа, нејзината мајка Џоан и внукот на Џоан под закана преку ноќ. Тие бараа Траверс да им достави 7 милиони евра следното утро. Како што се раздени, мажите ги одведоа Смит, Џоан и внукот на Џоан во комбе и заминаа. Траверс потоа влетале во Даблин, ги извадиле парите од банката и ги ставиле во вреќи за перење. Тој возел до Ешборн, каде што неговото семејство било ослободено. Бандата му го одзеле автомобилот во кој биле парите и се оддалечиле.

Исто така види: Дајан Даунс - Информации за криминал

Денот по размената се уапсени седум лица, 6 мажи и 1 жена, а 4 милиони од украдените 7 милиони евра биле пронајдени. Полицијата веќе била запознаена со осомничените кои биле поврзани со озлогласениот водач на банда во Северен Даблин и биле осомничени замногу злосторства претходно. Осомничените биле пронајдени натрупани во автомобил опкружен со огромни купишта пари. Една година по апсењето на првите седум осомничени, осмиот, кој работел со Траверс, бил уапсен. Тој беше осомничен дека помогнал во грабежот. Додека се пронајдени 4 милиони евра, 3 милиони се уште се водат за исчезнати. Тоа беше особено лош грабеж поради економската рецесија и зголеменото ниво на сиромаштија кај ирскиот народ.

Исто така види: Доказ за крв: Анализа на моделот на дамки на крв - информации за криминал

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.