Инспектор Морс - Информации за криминал

John Williams 26-06-2023
John Williams

Инспектор Морс беше криминална драма што се емитуваше на PBS од 1987 до 2000 година. Во главната улога покојниот Џон Тау како главен детектив, Инспекторот Морс , шоуто го следеше него и неговиот помошник Дет наредникот Луис (Кевин Ваутли) додека решаваа злосторства во областа Оксфорд. Во текот на 12-те сезони на серијата, се емитуваа само 33 епизоди; секој од нив беше со должина на долгометражен филм.

Шоуто беше уникатно поради неговиот главен лик, кој не е веднаш допадлив, бодликав и делува супериорно. Тој, исто така, има здраво непочитување кон авторитетот. Дет наредникот Луис, неговиот партнер, е остар контраст со Морс и обезбедува уште еден излез за да се поврзат гледачите.

Серијата е заснована на романите на Морзе од Колин Декстер. Декстер се појавува во речиси секоја епизода од телевизиската серија во мало камео, како почит на книгите.

Исто така види: Атентатот на претседателот Џејмс А. Гарфилд - Информации за криминал

Инспекторот Морс беше номиниран за дванаесет награди и освои девет други, вклучително и ТВ БАФТА Награда за најдобра драмска серија и најдобар актер (Џон Тау).

Исто така види: Заливот Гвантанамо - Информации за криминал

12>

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.