Ана Бони - Информации за криминал

John Williams 13-07-2023
John Williams

Ен Бони , родена Ана Кормак , била жена пират која оперирала на Карибите во средината на 1700-тите. Родена во округот Корк, Ирска во раните 1700-ти, таа беше вонбрачно дете на Вилијам Кормак и неговата слугинка Мери Бренан. Семејството отпатувало во Северна Америка кога Ана била многу млада, каде што наишле на значителни тешкотии. Нејзината мајка починала веднаш откако тие се населиле во нивниот нов дом. Ана имала тешко време да се приспособи, а наводно избодела слугинка кога имала тринаесет години. Таа на крајот го презела домот на нејзиниот татко и се омажила за морнарот Џејмс Бони.

Двојката тргнала кон Њу Провиденс, Бахамите, каде што станале пријатели со многу локални пирати. Ана била воодушевена од начинот на живот, додека Џејмс почнал да работи како приватен. Парот се раздели кога Ана се заљуби во капетанот Џон „Калико Џек“ Ракам, познат пират. Џек и Ана украдоа шпиц, собраа екипаж и го започнаа својот криминален живот на отворено море.

Исто така види: Сем Шепард - Информации за криминал

Во следните месеци Ана и Џек патролираа на Карибите, ограбувајќи бродови и негувајќи ја нивната репутација како безмилосни бакани. Екипажот ја вклучуваше Мери Рид, жена пират која се инфилтрирала во нивните редови облекувајќи се како маж. Ана и Мери станаа непоколебливи пријатели и беа активни учесници во командувањето на неколку англиски бродови.

Ана беше заробена воесента 1720 година кога нејзиниот брод бил нападнат од ловецот на пирати Џонатан Барнет. Поголемиот дел од екипажот се сокри под палубата додека Ана и Мери се мачеа да го одбранат својот брод. Жените брзо беа соборени. Капетанот Џек Ракам беше обесен откако беше прогласен за виновен за пиратерија, додека Ана и Мери добија привремен прекин на егзекуцијата тврдејќи дека се бремени.

Исто така види: Велма Барфилд - Информации за криминал

Нема официјална евиденција за смртта на Ен Бони. Некои веруваат дека таа умрела во затвор или била откупена од нејзиниот татко. Други извештаи тврдат дека таа избегала од затвор и се вратила во пиратерски живот>

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.