Велма Барфилд - Информации за криминал

John Williams 20-08-2023
John Williams

Содржина

Велма Барфилд

Велма Булард, подоцна Велма Барфилд, е родена на 29 октомври 1932 година во сиромашно семејство во Јужна Каролина. Нејзиниот криминален живот започна рано кога ги забележа финансиските разлики меѓу неа и нејзините соученици. Таа почнала да краде џепарлак од нејзиниот татко за да си дозволи мали луксузи додека била на училиште. Ова напредувало до кражба на 80 долари од стар сосед. Нејзиниот татко дознал и ја претепал, а тоа бил последен пат во нејзиното детство кога таа украла нешто.

Велма била сексуално злоставувана од нејзиниот татко во текот на нејзините адолесцентни години, поради што таа сакала да избега од неговиот дом. На седумнаесет години се омажила за момчето од средно училиште, Томас Бурк, и родила две деца.

Почнала да работи во фабрика за текстил, но кратко време по започнувањето си заминала поради медицински проблеми. Нејзе ѝ требаше итна хистеректомија, поради што се чувствуваше несигурно во женственоста. Нејзиниот сопруг почнал да пие, па таа се чувствувала сама. Почнала да зема Либриум и Валиум, одејќи кај повеќе лекари за рецепти.

По тепачка со нејзиниот сопруг, Велма ја напуштила куќата со своите деца и го оставила Томас дома сам. Куќата мистериозно се запали, убивајќи го нејзиниот сопруг и уништен нејзиниот дом.

Велма и децата се вратија дома со нејзините родители. Набргу откако се преселиле, таа се омажила за Џенингс Барфилд, колега вдовец. По расправија со Велма, Џенингс станамистериозно болен. Набргу потоа се разболел и умрел од срцев удар.

Исто така види: Џоди Аријас - Убиство на Тревис Александар - Информации за криминал

Велма и децата повторно се вратиле дома. Нејзиниот татко набрзо починал од рак на белите дробови, смрт во која немала рака, а нејзината мајка мистериозно се разболела. Никој не се посомневаше за лоша игра, а Велма почна да работи низ градот како чувар. Два одвоени парови кои ја вработиле Велма да биде старател, исто така, се разболеле поради нејзината грижа и починале. Новото момче, Стјуарт Тејлор, исто така помина мистериозно откако ја најде како краде од него и му ги фалсификува чекови.

По услугата на Стјуарт, анонимна дојава до полицијата доведе до истрага. Направена е обдукција и во неговиот систем биле пронајдени траги од арсен од отров за глувци. Тие се вратија на други смртни случаи во животот на Велма и пронајдоа ист бренд отров за глувци во нивните системи.

Велма призна четири од убиствата и доби смртна казна, и иако психијатриските сведоци се обидоа да ја спречат Велма од откако беше осудена, на крајот беше осудена - првата жена погубена од 1962 година, таа беше вратена на нејзината егзекуција. Таа беше убиена со смртоносна инјекција на 2 ноември 1984 година, нејзиниот последен оброк беше кесичка Cheeze Doodles и Coca-Cola.

Исто така види: Велма Барфилд - Информации за криминал

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.