Последните зборови на жртвите - Информации за криминал

John Williams 09-08-2023
John Williams

Подолу се познатите последни зборови на жртвите на криминал низ историјата.

„Дом во палатата за да умреш...“

-Александар II Руски (Неговите стражари го слушнале како ја изговара оваа фраза кога го пронашле неговото осакатено тело под седиштето од неговата кочија откако бил нападнат со бомби од анархисти во обид за атентат. Ја загубил левата нога и бил однесен дома каде што починал часа по неговата рана.)

Исто така види: Сестра Кети Чесник & засилувач; Џојс Малецки - Информации за криминал

Pardonnez-moi, господине. Je ne l'ai pas fait exprès. “ (Извинете, господине. Не го направив тоа намерно.)

-Марија Антоанета (Додека се приближуваше кон гилотина, осудена за предавство и сакаше да да биде обезглавена, таа случајно стапна на ногата на нејзиниот џелат.)

„Повеќе тежина.“

„Те проколнувам тебе Корвин и целиот Салем!“

-Џајлс Кори, додека бил скршен за време на судењата за вештерки во Салем затоа што не сакал да одговори на судот. (Првиот ред беше кажан додека беше скршен за време на судењето на вештерки во Салем затоа што одби да одговори на судот. По долги часови болка, Кори потоа го изговори вториот цитат и умре.)

[До неговиот началник на кабинетот, Дејвид Г. Свејм] О Свејм, тука има болка. Пливај, не можеш ли да го спречиш ова? О, о, Свејм!

Џејмс А. Гарфилд, американски претседател.

„Исус, Исус, Исус!“

–Џоан на Арк (француска национална, а подоцна и римокатоличка светица која ја предводеше француската војска во Стогодишната војна. Таа беше запалена на кладаза ерес во 1431 година од страна на Англичаните.)

„Не, сигурно не можеш.“

Исто така види: Марија Чита - Информации за криминал

-Џон Ф. Кенеди (рече како одговор на Нели Конали , сопругата на гувернерот Џон Конели, коментирајќи „Сигурно не можете да кажете дека луѓето од Далас не ви приредиле убаво добредојде, господине претседателе.“ Тој беше убиен неколку моменти подоцна.)

„Дали сите други се добро?“

-Роберт Ф. Кенеди (шепна на сопругата директно откако беше застрелан и секунди пред да падне во кома. следниот ден.)

„Задолжително играјте ја „Блажениот Господ“ вечерва - играјте ја навистина убаво.“

-Мартин Лутер Кинг Џуниор.

„Те молам — те молам, не убивај ме — не сакам да умрам. Само сакам да го родам моето бебе.“

-Шерон Тејт. Ова е според судското сведочење за време на трагата на Сузан Аткинс (позната како Сејди Меј Глуц) од нејзината поранешна ќелија, Вирџинија Греам. Аткинс одговори: „Види, кучко, можеби ќе се соочиш токму сега, ќе умреш, а јас не чувствувам ништо зад тоа“. Аткинс бил следбеник на Чарлс Менсон, кој ги извршил овие злосторства со надеж дека ќе поттикне расна војна што ја нарекол „Хелтер Скелтер“.

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.