Сузан Рајт - Информации за криминал

John Williams 01-08-2023
John Williams

Содржина

Сузан Рајт

Родена на 24 април 1976 година, Сузан Лусил Рајт беше русокоса Американка од Хјустон, Тексас. Во 2003 година, таа беше објавена во весниците затоа што го избоде Џеф Рајт, нејзиниот сопруг, 193 пати, а потоа го закопа во дворот. Таа го запознала својот сопруг во 1997 година, додека работела како келнерка во Галвстон, Тексас. Тие се венчаа следната година додека таа беше бремена во 8 ипол месец со нивното прво дете, синот Бредли. Неколку години подоцна, тие добија второ дете, ќерка по име Кејли. За време на нивните први неколку години од бракот, Сузан Рајт тврдеше дека нејзиниот сопруг ја злоупотребувал и користел недозволени супстанци.

Според доказите, во понеделникот, 13 јануари 2003 година, Сузан Рајт , 26, го врзала својот сопруг Џеф Рајт (34) за нивниот кревет и го избодела најмалку 193 пати со два различни ножа. По инцидентот, таа го одвлекла неговото тело во дворот од нивниот дом и го закопала. Во обид да го расчисти злосторството, таа се обидела да ги обои ѕидовите од спалната соба. Таа, исто така, отиде во полициската станица следниот ден за да пријави инцидент за семејна злоупотреба и доби забрана за задржување на Џеф, со цел да го објасни неговото исчезнување.

Само пет дена подоцна, на 18 јануари, Сузан Рајт го повикала нејзиниот адвокат, Нил Дејвис, да дојде во нејзиниот дом, каде што таа признала дека го избодела нејзиниот сопруг и го закопала во дворот. - информираше Дејвисканцеларијата на окружниот обвинител на округот Харис на телото и дека таа го признала делото. На 24 јануари, Рајт се предала во судот во округот Харис и неколку дена потоа била изведена под обвинение за убиство.

Судењето започна на 24 февруари 2004 година> се изјаснила за невин за убиството на нејзиниот сопруг поради самоодбрана. Обвинителката Кели Зиглер имаше сосема поинаков приказ на Рајт од нејзиниот бранител. Во очите на Зиглер, Рајт го заведе нејзиниот сопруг, го врза за креветот, го избоде и го закопа во дворот за да ги добие парите од неговото животно осигурување. Во меѓувреме, Дејвис ја прикажа Рајт како жена која со години претрпела малтретирање од страна на нејзиниот сопруг и го убила само за да се заштити себеси и нејзините деца. Рајт сведочеше во своја одбрана со многу емотивен одговор, објаснувајќи како ноќта на убиството нејзиниот сопруг пиел кокаин и наводно ја претепал. Други сведочеа во име на Рајт, вклучувајќи ја и нејзината мајка.

Зиглер не беше импресионирана од сведочењето на Сузан Рајт и веруваше дека нејзините солзи биле лажни за да предизвикаат сочувство од поротата. Во обид да ја пренесе својата поента на жирито, Зајглер обезбеди необична демонстрација. Таа во судницата го претстави вистинскиот кревет од местото на убиството и го искористи својот соработник за да прикаже како таа верува дека се случиле настанитетаа ноќ. Во своите завршни зборови, Зиглер претстави дека Рајт била топлес танчерка и објасни како верувала дека Рајт го лажирала нејзиното сведочење за да ги придобие симпатиите на жирито. Одбраната остана на својот оригинален пристап, дека Рајт беше тепана жена која само се штитеше себеси и своите деца во самоодбрана.

По пет и пол часа размислување, на 3 март 2004 година, Сузан Рајт беше осудена за убиство. Таа е осудена на 25 години затвор. Нејзината пресуда беше потврдена во 2005 година од страна на Четиринаесеттиот Апелационен суд на Тексас. Со повторна жалба во 2008 година, нов сведок ја претстави својата приказна за злоупотреба, од страна на поранешната свршеница на Џеф Рајт. Во 2009 година, Кривичниот апелационен суд во Тексас му додели на Рајт нова пресуда и утврди дека „бранителот на Рајт дал неефикасна помош за време на фазата на казнување на судењето“. На 20 ноември 2010 година нејзината првобитна казна од 25 години беше намалена на 20, и ја направи подобна за условно ослободување во 2014 година. датумот на преглед е јули 2020 година.

Исто така види: Дизајн на затворски објекти - Информации за криминал

Како и со многу вистински криминални приказни, деталите на крајот инспирираа филм. Sony Pictures и Lifetime се здружија за да го продуцираат The Blue Eyed Butcher , емитувајќи се на Lifetime во март 2012 година. Во филмот глумеше Сара Пакстон како Сузан Рајт , Џастин Брунинг како нејзиниот сопруг, ЏефРајт и Лиза Еделштајн како Зиглер.

Исто така види: Рехабилитативни ефекти од затворот - Информации за криминал

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.