Мики Коен - Информации за криминал

John Williams 22-08-2023
John Williams

Мајер „Мики“ Харис Коен е роден во сиромашно семејство на 4 септември 1913 година во Бруклин, Њујорк, но тој пораснал со своите пет постари браќа и сестри во Лос Анџелес, Калифорнија. Неговите постари браќа воделе аптека за време на ерата на забраната, каде што Мики научил да прави алкохол. Додека работел со своите постари браќа, Коен започнал и аматерски бокс и продавање весници за да заработи пари. Кога Коен наполни 15 години побегна во Кливленд за да започне професионално да боксува.

Исто така види: Рехабилитативни ефекти од затворот - Информации за криминал

За време на Големата депресија, Мики професионално боксуваше и работеше како насилник за локалните мафијаши во Кливленд. Откако создаде проблеми таму, Коен беше испратен во Чикаго да работи во Chicago Outfit на Ал Капоне. Наскоро тој почна да води своја екипа за вооружени грабежи за Outfit под водство на Капоне во затвор. По инцидентот со див напад за време на вооружен грабеж кој тргна наопаку, Коен беше принуден да го напушти Чикаго и се пресели дома во Лос Анџелес.

Кога се врати во Лос Анџелес, водачите на мафијата вклучувајќи го и Лаки Лучијано и Мејер Лански го спои Коен со Багзи Сигел. Двајцата заедно изградија криминален синдикат на западниот брег кој вклучуваше проституција, наркотици, контрола на синдикатите и жичана служба за коњски трки што го контролираше коцкањето на национално ниво. Во 1940-тите Коен и Зигел станаа добро познати и многу се плашеа во Лос Анџелес.

Во 1947 г.Сигел беше убиен од толпата, а синдикатот на западниот брег беше оставен под контрола на Коен. Со својот нов статус, Мики најмил приватен учител да го научи на манири и како да чита и пишува. Тој ги искористи овие вештини за да стане пријател со високи функционери и многу филмски ѕвезди. Некои од неговите познати пријатели беа Френк Синатра, Роберт Мичум, Дин Мартин, Џери Луис и Семи Дејвис Џуниор. Тој стана добро етаблиран како шеф на Лос Анџелес. како најголема закана за сопствениот криминален потфат и откако Коен јавно го непочитуваше, избувна војна на бандите меѓу двајцата. Коен избегна повеќе обиди за неговиот живот, вклучително и експлозија на куќа на имотот на Коен. Насилството и недостатокот на крајот го привлекоа вниманието на локалната полиција и Федералните власти, па почнаа да го истражуваат Коен и го обвинија за даночно затајување.

Исто така види: Криминални умови - информации за криминал

Коен беше осуден за затајување данок и беше осуден на четири години федерален затвор во 1951 година Кога бил ослободен во 1955 година, Коен брзо се вратил во водењето на неговиот синдикат во Лос Анџелес. Тој, исто така, почна да користи уцени за да ги убеди јавните службеници и филмските ѕвезди да му дадат пари и да му дозволат да продолжи да ги води своите незаконски активности во градот. Една позната приказна за уцена што Мики ја објави во печатот е приказната за Лана Тарнер и Џон Стомпанато . Џон Стомпанато беше убиен во спалната соба на Лана Тарнер и во полицијатаго пресуди за самоодбрана. Коен, кој бил пријател на Стомпанато, знаел дека тие имаат сексуална врска, па решил да ја уценува со таа информација. Тој на крајот ги објави нивните љубовни писма до печатот дури и откако ја изнуди за пари.

Во 1961 година Коен повторно беше обвинет за затајување данок и беше осуден на 15 години федерален затвор. Тој ги отслужи своите први месеци во Алкатраз, каде што служеше и поранешниот мафијашки бос Ал Капоне, но подоцна беше префрлен во Атланта, Џорџија, каде што беше злобно претепан и оставен делумно парализиран. Коен беше ослободен во 1972 година и брзо се најде на насловните страници за неговата наводна вмешаност во киднапирањето на Пети Херст. Коен никогаш не бил официјално поврзан со злосторството и на крајот починал на 62-годишна возраст од рак на желудникот>

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.