Диви Бил Хикок, Џејмс Батлер Хикок - Библиотека за криминал - Информации за криминал

John Williams 02-10-2023
John Williams

Џејмс Батлер Хикок , исто така познат како Дивиот Бил Хикок , роден на 27 мај 1837 година, бил законски работник на Стариот Запад кој бил шериф на градот Хејс и маршал на Абилин кој работеше како шпион на Унијата во Граѓанската војна.

Тој стана добро познат откако се вклучи во престрелка со повеќе мажи кои сакаа да платат. Иако Хикок беше повреден, тој успеа да се одржи во престрелката и уби тројца од напаѓачите.

Исто така види: Роберт Дурст - Информации за криминал

Подоцна, во 1865 година, тој имаше друга престрелка со поранешен пријател по име Тут. Оттаму, медиумите само дополнително ја шират неговата репутација, тврдејќи дека тој е најдобриот стрелец што некој некогаш го видел и измислил грозоморни подвизи што тој наводно ги постигнал. Медиумите тврдат дека тој убил над 100 мажи.

Исто така види: Траги за гуми - информации за криминал

Потоа, тој го свртел својот живот и станал шериф и маршал во Канзас. Откако случајно застрелал пријател, негов заменик, во 1871 година, тој се заколнал на престрелки. Тој дури ја искористи својата репутација за да се игра себеси во шоуто на Бафало Бил Коди.

Хикок беше убиен додека играше карти – држејќи пар црни асови и пар црни осумки, кои сега се познати како „мртви човечка рака“ благодарение на убиството на Хикок. Во него пукал Џек Меккол, кој од засега непознати причини го убил. Хикок почина на 2 август 1876 година.

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.