Митралез Кели - Информации за криминал

John Williams 02-10-2023
John Williams

Исто така види: Да се ​​фати предатор - информации за криминал

Џорџ Кели Барнс е роден во доцните 1890-ти во Мемфис, Тенеси. Неговото семејство било прилично богато, а тој живеел обичен живот до неговото запишување на Државниот универзитет во Мисисипи. На почетокот, тој беше само во мали неволји, заработувајќи лоши оценки и собирајќи недостатоци. Меѓутоа, откако се заљубил во жена по име Женева, решил целосно да го напушти училиштето. Тие брзо се нашле во финансиски проблеми, па Кели смислила план и почнала да работи како гангстер откако се разделила од Женева. Во тоа време, тој имал само 19 години.

Во 1927 година, тој се вљубил во една жена по име Кетрин Торн, со која подоцна се оженил. Кетрин Кели, сама по себе беше криминалец. Таа му купи митралез, од кој се појави неговиот прекар „Машине Кели“.

Исто така види: Елиот Нес - Информации за криминал

Неговите злосторства главно беа насочени кон искористување на законите на прохибицијата и ограбување банки. Сепак, неговото најпознато злосторство било киднапирање.

Со помош на еден човек по име Алберт Бејтс и вештините за планирање на неговата сопруга, Кели имал намера да киднапира човек од нафта по име Чарлс Уршел. Тие планирале да го откупат Уршел за 200.000 долари, но по пристигнувањето кај Уршел, нашле двајца мажи наместо еден, и ги зеле двајцата, не знаејќи кој е кој. Другиот човек беше Волтер Џерет.

По добивањето на откупот, ослободениот Уршел. Со помош на Уршел, ФБИ го нашол патот до куќата каде што бил задржан. Таму откријадека Кели и Бејтс биле киднаперите. Со овие индиции и сериските броеви на парите за откуп, успеале да ги пронајдат киднаперите.

На 12 октомври 1933 година ја добиле казната: доживотен затвор. Кели почина во 1954 година. Кетрин беше ослободена во 1958 година.

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.