Чарлс Флојд - Информации за криминал

John Williams 31-07-2023
John Williams

На 10 јули 1942 година, првото од петте брутални убиства и силувања започна со 20-годишната црвенокоса сопруга на маж по име Вилијам Браун. Чарлс Флојд влегол во домот на Браун и ја задавил неговата сопруга до смрт пред да го брутализира нејзиното тело. Таа беше бремена во тоа време, па полицијата го прогласи убиството како двојно убиство.

Исто така види: Масакр на Денот на Свети Валентин - Информации за криминал

Шест месеци подоцна Џорџина Грин и нејзината среќно омажена ќерка беа сами во својот дом кога Флојд упадна внатре. Тој ги убил и двајцата до смрт. И двајцата биле црвенокоси, што и помогнало на полицијата да разбере дека убиецот имал афинитет кон црвенокосите жени. На 15 мај 1945 година убиецот повторно удрил. Овој пат негова жртва беше Панта Лу Нилс, друга црвенокоса жена.

Локален двигател по име Хенри Овенс беше уапсен за убиствата на овие четири жени. Поради неговата едноставност, тој беше лесно осомничен за прицврстување на убиствата. Тој остана во затвор додека Чарлс Флојд не удри по петти и последен пат на 1 јули 1948 година.

Исто така види: Коби Брајант - Информации за криминал

Флојд упадна во домот со мајка која ги гледаше нејзините две ќерки. Почнал да ги принудува на сексуални дејствија се додека загрижениот сосед не им помогнал на жените и Флојд побегнал. Чарлс Флојд потоа упаднал во домот на Рут Нортон два блока подалеку и ја убил. Сега кога имаше преживеани од напад, полицијата имаше опис што брзо ги доведе до апсење на Флојд на 22 ноември 1949 година.

Флојд беше осуден попризнавајќи го силувањето и убиството на овие пет црвенокоси и убиството на нероденото дете. По тестирањето на неговиот коефициент на интелигенција, судијата се почувствувал како Флојд да не треба да биде осуден на смрт преку електричната столица, па Флојд бил осуден на доживотен затвор во ментална институција. Флојд на крајот ќе умре таму од природни причини. 10>

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.