Доналд Маршал Џуниор - Информации за криминал

John Williams 26-07-2023
John Williams

Доналд Маршал Џуниор , роден на 13 септември 1953 година во Сиднеј, Нова Шкотска, бил човек од Канада кој бил обвинет за убиство на познаникот Сенди Сил кога имал седумнаесет години. Маршал и Сил шетаа заедно во паркот Вентворт после танц. Наскоро, им пришле Рој Ебсари и Џими МекНил, кои ги замолиле за светло. За време на таа кавга што следеше, Сил беше убиен.

Маршал беше уапсен и обвинет за убиството, а беше осуден помалку од шест месеци подоцна. Сепак, Маршал не беше виновен за убиството на Сил. Тој помина единаесет години во затвор пред да биде ослободен на условна слобода во 1982 година. Ебзари, кој се чинеше дека е вистинскиот убиец, беше осуден за убиство од небрежност и доби казна од три години.

Исто така види: Да се ​​фати предатор - информации за криминал

Во 1990 година, Маршал беше ослободен од кралска провизија, а потоа му беше доделена компензација од 700.000 долари.

Во 2007 година, тој се ожени со Колин Д'Орсеј, која во 2008 година изјави дека Маршал добил само 156.000 американски долари компензација од друга сума од речиси 2.000.000 долари ветена на него од Секретаријатот на шефовите на конгресот за Атлантска политика на Атлантската политика.

Покрај неколку помали средби со законот, Маршал живеел обичен живот додека не умрел на 55 години, симбол за погрешно убедување и обид да се најде правда.

Исто така види: Џејмс Бурк - Информации за криминал

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.