Џејмс Бурк - Информации за криминал

John Williams 29-07-2023
John Williams

Џејмс „Гент“ Бурк е роден на 5 јули 1931 година во Њујорк. Бурк првично бил роден како Џејмс Конвеј, сирак кој не го познавал својот татко и чија мајка го напуштила кога тој имал 2 години. Бурк се преселил од едно згрижувачко семејство во друго. Низ неговите многу различни домови, некои бил третиран љубезно, но и физички и сексуално малтретиран од други.

Исто така види: Колин Фергусон - Информации за криминал

Бурк го започнал својот живот на криминал на млада возраст и бил зад решетки сите освен 86 дена помеѓу 16-годишна возраст и 22.  Кога беше во затвор, Бурк убиваше луѓе и за Семејството Лучезе и за Семејството Коломбо . Тој направи многу лични врски додека беше во затвор што му помогна да стане криминален шеф кога конечно беше ослободен.

Бурк почна да сака да биде гангстер. Почнал да заработува преку изнуда, поткуп, дилање на дрога, заеми, киднапирање и вооружен грабеж. Во 1962 година, свршеницата на Бурк била прогонувана од нејзиното поранешно момче, па Бурк решил да го убие. Кога полицијата го пронашла неговото тело, тоа било исечено на 12 посебни парчиња. Бурк рутински убиваше доушници и сведоци добивајќи информации од корумпирани полицајци.

Наскоро и Хенри Хил и Џејмс Бурк беа испратени во затвор за претепување на маж од Флорида кој им должел пари. И двајцата беа ослободени по шест години и веднаш се вратија во организираниот криминал. Хил, Бурк и банда мафиозо потоа го извлекле Гражба на Луфтханза на меѓународниот аеродром ЏФК. Хил набрзо беше уапсен под обвиненија за шверц на дрога и нападнат и на Бурк и на мафијата. Неговото признание содржело информации кои доведоа до над 50 пресуди. Во 1982 година Џејмс Бурк беше осуден на 20 години затвор за помагање да се поправат кошаркарските натпревари на колеџот во Бостон. Во 1985 година, Бурк доби и дополнителна доживотна затворска казна за убиството на Ричард Итон, за кој се веруваше дека украл 250.000 долари пари од дрога. Бурк подоцна умре од рак на белите дробови на 13 април 1996 година. 0>

Исто така види: Приватен детектив - Информации за криминал

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.