Џек Руби - Информации за криминал

John Williams 24-08-2023
John Williams

Џек Руби, формално познат како Џејкоб Рубенштајн, беше прогласен за виновен за „убиство со злоба“ на Ли Харви Освалд, наводниот атентатор на починатиот претседател Џон Ф. Кенеди.

Џек Руби беше познат по управувањето со стриптиз клубови во областа Далас. На денот кога беше убиен претседателот Кенеди, Руби наводно се претставувала како новинар за време на прес-конференција. Токму на прес-конференцијата Руби првично планираше да го застрела Освалд. Два дена по овој наводен неуспешен обид, Руби влегла во подрумот на полицискиот штаб во Далас и го застрелал Освалд во стомакот. Овој истрел доведе до смрт на Освалд и апсење на Руби.

За време на судењето за убиство, Руби тврдеше дека боледува од психомоторна епилепсија, наречена и епилепсија на темпоралниот лобус поради тоа каде се наоѓа во мозокот. Адвокатот на одбраната Мелвин Бели изјави дека оваа состојба предизвикала Руби да се затемни и потсвесно да го застрела Освалд. Руби беше прогласена за виновна за убиство од прв степен на Освалд и осудена на смрт со електричен стол. Во 1966 година, Апелациониот суд во Тексас ја смени одлуката. Подоцна во 1967 година, Руби умре од рак на белите дробови.

Многу теоретичари на заговор веруваа дека Руби одиграла поголема улога во атентатот на претседателот Кенеди. Руби негираше каква било вмешаност во заговор, но изјави дека тоа бил импулсивен чин додека бил под дејство на лекови на рецепт. Имаше широки извештаидека Руби го оставила своето куче во автомобилот за да го поддржи неговиот аргумент дека пукањето не било планирано.

Во 1964 година, Комисијата Ворен, формирана од претседателот Линдон Џонсон, изјавила дека Ли Харви Освалд и Џек Руби не заговарале заедно за убијте го претседателот Кенеди.

Исто така види: Операција Валкирија - Информации за криминал

Назад во библиотеката за криминал

Исто така види: Да се ​​фати предатор - информации за криминал

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.