Џордан Белфорт - Информации за криминал

John Williams 02-10-2023
John Williams

Тројца мажи го имаат прекарот „Волкот од Волстрит“ ; сепак, новиот филм на Мартин Скорсезе, „Волкот од Волстрит“ е базиран на животот на еден „Волк“ особено - Џордан Белфорт . Во текот на 1980-тите, Џордан Белфорт работел во неколку брокерски фирми и откако заштедил доволно пари, основал своја фирма на Лонг Ајленд, Њујорк - Стратон Оукмонт. Белфорт регрутирал неколку негови пријатели и неговиот татко да ги пополнат позициите на високо ниво во фирмата, верувајќи дека може да им верува и да ги контролира.

Исто така види: Гери Конлон - Информации за криминал

Oakmont Stratton наскоро ја адаптираше употребата на класичната, но незаконска шема за тргување „pump and dump“ - каде што брокерите ги зголемуваат цените на акциите преку лажни и погрешни позитивни изјави и ги продаваат евтино купените акции по повисока цена. Штом акциите беа купени по надуена цена, Белфорт и неговите брокери ќе ги „отфрлија“ своите акции, цените на акциите ќе пропаднеа, а инвеститорите за возврат ги загубија своите пари. Се рашири веста за шемата за лесно заработување пари, која ги намами младите берзански брокери да аплицираат за работа во Стратон. Мотото на компанијата беше: „Не ја спуштајте слушалката додека клиентот не купи или не умре“. Овие млади „стратонисти“ почнаа да заработуваат пари и набрзо создадоа корпоративна култура за забава „налик на култ“ исполнета со дрога, проститутки и коцкање, во која Белфорт беше огромен дел.

Оукмонт Стратон имаше огромен успех во текот на 90-тите, овозможувајќи му на ЏорданБелфорт ќе го финансира основањето на две други брокерски фирми: Monroe Parker Securities и Biltmore Securities. Основањето на овие фирми дополнително ја зголеми неговата способност да ги контролира цените на акциите и да заработува огромен профит. Oakmont Stratton беше одговорен за првичната јавна понуда (IPO) на 35 компании, вклучително и Steve Madden Shoes. Беше објавено дека Steve Madden Shoes му заработил на Белфорт 23 милиони долари за помалку од 3 минути. До 34-годишна возраст, Белфорт заработил богатство, во износ од стотици милиони долари. Ова богатство го засили неговиот начин на забави, глобтронски начин на живот и тој разви зависност од кокаин и Quaaludes. Неговиот начин на живот со наркотици придонесе неговата јахта да потоне во Медитеранот и да го урне неговиот хеликоптер.

И покрај неговата употреба на дрога, фирмата продолжи да расте и Белфорт одлучи дека е во негов најдобар интерес да ги скрие своите незаконски профити од владата со отворање сметка во швајцарска банка. Пријателите и членовите на семејството на Белфорт ги врзувале парите на грб за да ги прошверцуваат парите од САД во Швајцарија.

КХВ стана сомничава во фирмата и ги истражи нивните трговски практики. Во 1994 година, по долга истрага, Стратон Оукмонт плати 2,5 милиони долари во случајот за измама со граѓански хартии од вредност што КХВ го покрена против нив. Населбата, исто така, му забрани на Белфорт да води фирма и како резултат на тоа тој го продаде својот дел од Стратон.Белфорт набрзо станал свесен дека не само што ДИК го истражува, туку и ФБИ го истражува под сомнение за перење пари. Белфорт тогаш сфатил дека многу луѓе од неговиот потесен круг работат против него и даваат информации на ФБИ. Овој синџир на настани дополнително ја зголеми неговата употреба на дрога. Полицијата била повикана во неговата куќа, откако тој, наводно, ја клоцнал сопругата по скалите, а потоа го возел автомобилот низ гаражата со своите деца во возилото. Белфорт беше уапсен, помина неколку недели на рехабилитација и се врати дома; сепак, неколку месеци подоцна, ФБИ го уапси за перење пари и измама со хартии од вредност.

Исто така види: Свети Патрик - Информации за криминал

„Севкупно, Stratton Oakmont собра повеќе од 1.500 индивидуални инвеститори од 200 милиони долари. Џордан Белфорт на крајот беше осуден на четири години затвор и наредено да плати парична казна од 110,4 милиони долари. Тој на крајот избра да соработува со властите и да ги информира своите колеги. Затворската казна беше намалена на нешто помалку од две години. Белфорт беше ослободен од затвор во 2006 година, а Волкот од Волстрит беше ослободен само две години подоцна. Следната година беше објавено неговото продолжение Фаќање на волкот од Волстрит . Белфорт сега живее во Лос Анџелес, Калифорнија каде работи како мотивациски говорник и поседува сопствена обука за продажбакомпанија која се фокусира на учење на луѓето деловни стратегии- законски.

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.