Криминални умови - информации за криминал

John Williams 02-10-2023
John Williams

Исто така види: Криминални умови - информации за криминал

Криминални умови е процедурална полициска драма со ансамбл актерска екипа која започна да се емитува на CBS во 2005 година. Серијата ги следи напорите на тим криминалци профили во Единица за анализа на однесувањето на ФБИ. За разлика од повеќето полицајци, BAU се обидува да се фокусира на пронаоѓање на криминалци со психолошка анализа; тие користат термини како „unsub“ (непознат предмет) за да се однесуваат на осомничените. Во серијата глумат Шемар Мур како Дерек Морган, Метју Греј Гублер како д-р Спенсер Рид, Томас Гибсон како Арон Хочнер, Кирстен Вангнес како Пенелопе Гарсија, Еј Џеј Кук како Џенифер Жаро (Џеј Џеј), Џо Мантења како Дејвид Роси и Паџет Брустер како Емили Prentiss.

Исто така види: Ерик и Лајл Менендез - Информации за криминал

Серијата се фокусира на едно злосторство по епизода, но содржи и многу ротирачки подзаплети релевантни за главната актерска екипа, како што се заплетите за љубовниот живот на профилите или семејниот живот. Серијата има тенденција да биде поврзана со широката публика поради разновидноста на ликови што ги прикажува во својот ансамбл стил.

Серијата освои 21 награда и доби 30 номинации. Поради својата долговечност, собра многу следбеници. Серијата беше обновена за тринаесетта сезона на 7 април 2017 година.

СТОКИ:

Сезона 1

Сезона 2

Сезона 3

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.