Gambino Crime Family - Информации за криминал

John Williams 02-10-2023
John Williams

The Gambino Crime Family е една од најпрепознатливите криминални организации во Америка. Семејството настанало во раните 1900-ти под водство на Салваторе Д’Аквила. Тие станаа едно од њујоршките „Пет семејства“ и учествуваа во „Комисијата“, управниот одбор за семејства од организиран криминал основан од Чарли „Лаки“ Лучијано.

Салваторе Д'Аквила беше убиен во 1928 година, а контролата врз семејството му припадна на Френк Скализ. Скалис остана на власт само три години, но следниот криминален бос, Винсент Мангано владееше две децении и помогна подобро да се воспостави семејството како една од најголемите криминални организации во светот. До 1951 година, Алберт Анастасија ја презеде контролата и тој беше најпознат по тоа што ја надгледуваше организацијата наречена Murder Incorporated , која изврши стотици атентати поврзани со толпата. Анастасија не само што се сметаше за крајно опасна, туку и многу негови луѓе го сметаа за луд. Неговата екипа правела заговор против него, а тој бил убиен во 1957 година.

Следниот глава на семејството бил Карло Гамбино, еден од најуспешните криминални босови на сите времиња. Гамбино го зајакна семејството, неизмерно го зголеми нивото на нивниот профит и остана надвор од очите на јавноста колку што беше можно повеќе. Тој успеа да избегне да биде поврзан со какви било криминални активности и го водеше семејството до 1976 година без да помине ниту еден ден возатвор.

Исто така види: Хил Стрит Блуз - Информации за криминал

Гамбино почина во 1976 година и го остави семејството под контрола на неговиот зет, Пол Кастелано. Иако ова го налути вториот човек на Гамбинос, Аниело „Нил“ Делакроче, Кастелано мирно ја презеде власта и го задржа Делакроче на неговата ценета позиција на авторитет. Многу членови на организацијата не беа задоволни од начинот на кој Касталано го водеше семејството. Мислеа дека се однесува премногу како сопственик на бизнис, а не доволно како Дон. Две недели по смртта на Делакроче во 1985 година, Кастелано беше убиен по наредба на еден од неговите врвни луѓе, Џон Готи .

Готи ја презеде контролата врз семејството на криминалот Гамбино со својот втор - на чело, Салваторе „Бикот Семи“ Гравано. Готи со години успеваше да избегне кривична пријава и успешно ја избегна пресудата за вина во три одделни судења. Ова доведе до неговиот прекар, „Тефлонскиот Дон“, бидејќи ниту еден обвинител не можеше да ги зацврсти обвиненијата.

Работите се сменија за Готи во раните 1990-ти. Неговиот газда, Гравано, беше уапсен и на властите им даде детали за криминалните активности на Готис. Готи беше осуден на доживотен затвор, а неговиот син Џон Готи Џуниор стана наследник на семејниот криминален бизнис.

Исто така види: JonBenét Ramsey - Информации за криминал

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.