Аманда Нокс - Информации за криминал

John Williams 02-10-2023
John Williams

Аманда Нокс , родена на 9 јули 1987 година во Сиетл, Вашингтон, е најдобро позната по нејзиното осудување и конечно ослободување за убиството на британската цимерка Мерит Керчер во 2007 година. Во времето на убиството, двајцата студенти живееле заедно во Перуџа, Италија. Нокс имаше 20 години, а Керчер, 21.

Ноќта на убиството Нокс ја помина вечерта со нејзиното тогашно момче Рафаеле Солесито. Ова предизвика сомнеж кај истражителите. Првите власти кои пристигнаа на местото на настанот беа поштенската полиција; не иследници на местото на убиството што се покажа како една од многуте пропусти во истрагата. Тие ќе го откријат безживотното тело на Керчер на подот од нејзината спална соба покриено со крвав јорган. Причината за смртта е утврдено дека е гушење и загуба на крв предизвикана од рани од нож.

Исто така види: Џон Евандер Куи - Информации за криминал

Нокс и Солесито биле доведени на испрашување каде што биле испрашувани пет дена. Подоцна, Нокс тврдеше дека немало преведувач и дека била малтретирана и тепана додека била во полициски притвор. Нокс потпиша признание во кое тврди дека била во соседната соба додека Керчер била убиена од нејзиниот сегашен шеф Патрик Лумумба (на Нокс).

Исто така види: Каков вид на криминал би извршил? - Информации за криминал

Во ноември 2007 година италијанската полиција објави дека убијците на Керчер биле утврдени и Нокс и Солесито и двајцата беа уапсени. Алибито на Лумумба беше дека тој работел ноќта на убиството. Две недели подоцнафорензичките докази пронајдени од местото на настанот укажуваат на Руди Гуеде, пријател на Италијанци кои живееле во станот под двете девојчиња. Тој призна дека бил присутен на местото на настанот, но негираше каква било друга вмешаност. Следната година Гуеде беше осуден и осуден на 30 години затвор.

Нокс и Солисито одлучија да бидат судени заедно. Тие беа осудени на 26, односно 25 години. Обвинителите ја насликаа Нокс како „ѓаволска“ луда од секс. Тие, исто така, создадоа разработена сцена во која Керчер беше несреќна жртва во секс-играта што ја погреши оркестрираната од Нокс. Случајот стана медиумски циркус со поддржувачите на Нокс кои тврдеа дека таа  била дискриминирана затоа што била атрактивна Американка. Ефективноста на италијанскиот правен систем, исто така, беше ставена под лупа.

Пресудите на случајот не завршија тука. Во октомври 2011 година, Солесито и Нокс беа ослободени од обвиненијата за убиство. Не долго откако се вратија дома во 2013 година, на Нокс и Солецито им беше наредено повторно да им се суди за убиството на Керчер, во кое подоцна и двајцата беа прогласени за виновни.

Во март 2015 година, Врховниот суд на Италија, наведувајќи ги „еклатантните грешки, “ ги поништи засекогаш пресудите од 2014 година.

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.