Мајк Тајсон - Информации за криминал

John Williams 02-10-2023
John Williams

Мајк Тајсон е поранешен светски шампион во бокс во тешка категорија од Бруклин, Њујорк. Наречен „Железниот Мајк“, Тајсон извршил неколку злосторства во својата младост, вклучително и ограбување продавници, земање џебови и крадење луѓе. Во септември 1991 година, Тајсон беше обвинет по една точка за силување, две точки за криминално девијантно однесување и една точка за затворање. Тој беше обвинет од Дезири Вашингтон, натпреварувачка на изборот за Мис на Црна Америка, која тврдеше дека Тајсон се насилил на неа во неговата хотелска соба во Индијанаполис. Тајсон беше осуден по обвинението за силување, како и по две точки од обвинението за девијантно сексуално однесување. Судијата го осуди Тајсон на десет години затвор, како и парична казна од 30.000 долари. Осудата беше потврдена во жалбата, а Врховниот суд на САД одби уште еднаш да ја разгледа жалбата за силување на Тајсон. Тајсон беше ослободен откако отслужи три години и шест недели од младинскиот центар Индијана во Плејнфилд, Индијана.

Од ослободувањето на Тајсон, се чинеше дека тој не може да избега од криминален живот. Во 1997 година, боксерската лиценца на Тајсон беше одземена на една година откако му одгризал уво на противникот Евандер Холифилд за време на боксерски меч. Во следните години, Тајсон беше обвинет за две прекршочни напади, едно кривично дело за поседување на реквизити за дрога, едно кривично дело за поседување дрога и две прекршочни точки за возење под дејство.

По неговото пензионирање во2005 година, Тајсон имаше неколку позитивни камео настапи во популарните филмови Роки Балбоа , Мамурлак и Мамурлак II .

Исто така види: Смртта на Марвин Геј - информации за криминал

Исто така види: Френк Синатра - Информации за криминал

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.