Никол Браун Симпсон - Информации за криминал

John Williams 02-10-2023
John Williams

Никол Браун Симпсон , 35-годишната поранешна сопруга на познатата поранешна НФЛ ѕвезда О.Џ. Симпсон и Рон Голдман (25) беа брутално убиени пред градската куќа на Браун во Лос Анџелес околу 22:00 часот. ноќта на 12 јуни 1994 година. Двајцата беа злобно избодени до смрт додека двете деца на поранешната двојка спиеја горе. Наскоро властите го именувале О.Ј. Симпсон како нивен главен осомничен, а убиствата се претворија во медиумско лудило.

Полицијата ги пронајде телата на Браун и Голдман веднаш по полноќ на 13 јуни. Нивните тела лежеа во тесниот премин што се протегаше помеѓу предните скали на Браун и предниот дел порта. Браун била избодена 12 пати, при што смртоносната рана речиси и го отсекла вратот, додека Голдман добил вкупно 20 удари. Извештајот на лекарот забележува дека овие рани биле во согласност со напад од силен, крупен маж.

Овој опис јасно одговара на оној на поранешниот сопруг на Браун. Додека двојката беше заедно откако Никол имаше само 18 години, нивниот брак во 1985 година се покажа како бурен брак. Двојката се тепаше, а Симпсон контролираше, а понекогаш и навредуваше. Во 1989 година, полицијата одговорила на повикот на Браун 911 и ја нашла претепана и крвава. Симпсон не се спротивстави на злоупотреба на брачниот другар, а Браун поднесе барање за развод во 1992 година, подоцна се пресели во стан во истата населба Брентвуд. Иако парот неколку пати се обидуваше да се смири, тие повторно, повторно, оф-повторноциклусот продолжил до убиството.

Исто така види: Скот Петерсон - Информации за криминал

Додека многу од таблоидите тврдеа дека Голдман е момчето на Браун за дополнително да го сензационализира случајот, тоа не беше вистина, а смртта на Голдман таа ноќ се чини дека беше неверојатно несреќен случај да се најде во погрешно место во погрешно време. Случајно ноќта на убиството Браун вечерала во ресторанот во кој работела Голдман со нејзината мајка и дека мајка и ги заборавила наочарите. Таа се јавила и го замолила да ги остави додека се враќа дома, што го донело кај Браун таа вечер.

Со споредување на природата на раните и количината на загуба на крв од страна на жртвите, обдукцијата открила дека додека Напаѓачот најпрво го избодел Браун одзади, тој застанал и ја оставил само неспособна да го собори Голдман пред да се врати да ја убие. Оваа реконструкција сугерира дека Голдман можеби пристигнал за време на краткиот напад, прекинувајќи го убиецот и предизвикувајќи негово убиство. Врз основа на сериозноста на раните и фактот дека Голдман сè уште ги имал очилата во раката кога бил пронајден, властите веруваат дека целиот напад не траел подолго од пет минути од почеток до крај.

Откако полицијата ја идентификувала Никол Браун, тие се возеа до имотот на Симпсон за да го известат за смртта на неговата поранешна сопруга. Меѓутоа, по пристигнувањето забележале крвави дамки на возилото на Симпсон, а при претресот била пронајдена крвава ракавицапронајден на имотот. Симпсон погодно се качи на доцниот лет за Чикаго таа ноќ и не беше дома.

Пет дена подоцна, полицијата го гони Симпсон по автопатот во Лос Анџелес со бел Форд Бронко во она што сега е можеби најпознатата бркотница со автомобили во историја. Симпсон на крајот се предаде и беше изведен на судење. И покрај огромните докази против него, поротата донесе пресуда на 3 октомври 1995 година, а Симпсон беше прогласен за невин за двете убиства.

За повеќе информации за О.Ј. Симпсон, кликнете овде.

За повеќе информации за форензиката на истрагата, кликнете овде.

Исто така види: Ѓаволот во белиот град - информации за криминал

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.