Ричард Трентон Чејс - Информации за криминал

John Williams 24-07-2023
John Williams

Ричард Трентон Чејс стана познат како „Убиецот на вампирите од Сакраменто“ затоа што ја пиеше крвта на своите жртви и практикуваше канибализам со нивните делови од телото. Шест познати жртви беа преземени од Чејс.

Чејс е роден на 23 мај 1950 година во Сакраменто, Калифорнија. Како дете бил познат по тоа што палел пожари, го мокрил креветот и мачел животни. Откако станал постар, почнал да пие и да се дрогира, најмногу пушел марихуана и користи ЛСД. Тој беше во и надвор од менталните институции во текот на поголемиот дел од неговиот живот. Тој развил хипохондрија од неговата злоупотреба на дрога и алкохол, што го натерало да им каже на лекарите дека му била украдена пулмоналната артерија, дека неговото срце ќе престане да чука и тој тврдел дека неговата крв се претвора во прав.

Кога имал 21 година , живеел сам во стан. Неговите цимери се заситија од неговото однесување и решија да се иселат, а тој на крајот мораше да се врати дома. Не останал долго затоа што татко му ставил кирија за нов стан. Немаше социјален живот и немаше девојки. Чејс трошеше време фаќајќи и убивајќи животни, а потоа ги јадеше сирови или измешани.

Во 1976 година, тој беше хоспитализиран поради труење на крвта откако си ја инјектира крвта од зајакот што го убил. Многу пациенти и медицински сестри биле исплашени од него и го нарекувале Дракула. Често го наоѓале со крв намачкана по лицето, за која тврдел дека е од сечењебричење. Меѓутоа, тој всушност ги гризеше главите од птиците и им ја цицаше крвта. Откако почнал да зема лекови, бил ослободен.

Една година подоцна, Чејс бил пронајден на поле во близина на езерото Тахо, Невада. Тој беше гол и покриен со крава крв. Инцидентот бил пријавен, но ништо друго не е преземено. Само неколку кратки месеци подоцна, Чејс го застрела и го уби Амброуз Грифин. Според ФБИ, настанот се одвивал во близина. Чејс на почетокот не беше идентификуван како пукачот.

Неговата следна жртва, Тери Валин, беше 22-годишната бремена сопруга на Дејвид Валин. Ја пронашол нејзиниот сопруг кога се вратил дома од работа, распарчен и исцеден од нејзината крв. Се чинеше дека Чејс ја собрала нејзината крв во чаша со јогурт за да ја испие. Повторно, Чејс не беше идентификуван како див убиец. Започна истрага и беа откриени други инциденти, како што е кражбата на куќа во близина каде што беа пронајдени распарчените останки на куче.

ФБИ разви профил за осомничениот врз основа на доказите; тоа беше совршен натпревар за Чејс. ФБИ побара какви било информации кои ќе доведат до негово апсење, но не помина долго пред да се изврши уште едно убиство. Еден сосед влегол во домот на Евелин Мирот, само за да открие масакр. Не само што била пронајдена мртва 36-годишната Евелин, туку и нејзиниот 6-годишен син Џејсон и семејниот пријател Даниел Мередит, исто така, биле пронајдени мртви. 22-месечен внук на Евелин, МајклВо домот недостасуваше и Фереира. Играчката каде што вообичаено би бил пронајден Мајкл била облеана во крв и содржела перница со дупка од куршум, па се претпоставува дека и тој бил убиен, а осомничениот го зел телото со себе кога си заминал.

Исто така види: Џејмс „Вајти“ Булгер - Информации за криминал

Значајна олово зашто полицијата дошла од жена на 20-годишна возраст која спомнала дека налетала на маж со кој одела во средно училиште и тој и пришол на автомобилот. Забележала дека очите му се потонати, тој е екстремно слаб, а на дуксерот има дамки од крв. Таа го идентификуваше како Ричард Трентон Чејс. Полицијата откри дека тој живеел на една милја од повеќето места за убиства. Откако го растури неговиот стан, полицијата го приведе Чејс. Тој беше насилно приведен, а пиштолот пронајден во доказите беше поврзан со сите убиства. Властите открија и месарски нож од 12 инчи, гумени чизми, јаки за животни, три блендери со крв и неколку садови во фрижидерот со делови од телото. Во неговиот стан беше пронајден дури и календар со зборот „денес“ означен на датумите на убиствата во Валин и Мирот. Мумифицирано, обезглавено бебе потоа било пронајдено во кутија надвор од празно место. Утврдено е дека е внук на Евелин Мирот.

Исто така види: Џејмс Кунан - Информации за криминал

Судските процеси започнаа во 1979 година, а Чејс се изјасни за невин поради лудило. Сепак, тој се сметаше за правно здрав во времето кога го извршилзлосторства и беше прогласен за виновен по сите шест точки за убиство. За време на интервјуто, Чејс призна дека одел по улиците проверувајќи дали вратите се отклучени. Тој изјави дека „ако вратата беше заклучена, тоа значеше дека не сте добредојдени“.

По неговото убедување, тој почнал да прима лекови. Наместо всушност да ги зема лековите, тој ги складирал додека не му доволно за да изврши самоубиство. Тој беше пронајден мртов во својата ќелија во декември 1979 година.

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.