Скот Петерсон - Информации за криминал

John Williams 02-10-2023
John Williams

Скот Петерсон , роден во 1971 година, и неговата сопруга Ласи Петерсон изгледаа многу среќни заедно; дури и очекуваа дете. На површината, сè изгледаше совршено. Но, Скот Петерсон не беше среќен човек. Имаше афери, постојано се чувствуваше под стрес за работата и неговиот домашен живот и живееше луксузен живот со сопругата - со неговата скудна плата.

Наместо да се разведе од Лаци, Скот најде друг, поевтин излез : убиство. Тој ја убил Лаци и го фрлил нејзиното тело - со нивниот нероден син - во заливот Сан Франциско. И кога Лаци беше откриена како исчезната кон крајот на 2002 година, Скот, за оние кои добро го познаваа, не изгледаше многу вознемирен.

Набргу потоа, на почетокот на 2003 година, Амбер Фреј тврдеше дека имала афера со Скот, кој рече дека е сингл. Скот беше уапсен во 2003 година. Поради срамот на судењето, новинарските камери не беа дозволени на прелиминарното рочиште; подоцна, тие добија забрана за целото судење. Петерсон се изјасни за невин, но се најде себеси предмет не само на обвиненијата за убиство, туку и на тужба од страна на семејството на Лаци за смртта на нејзината ќерка и внук.

Исто така види: Кристофер „Озлогласениот Б.И.Г.“ Валас - Информации за криминал

На 12 ноември 2004 година, Петерсон беше прогласен за виновен за убиство од прв степен (Лаци) и убиство од втор степен (детето). Тој е на смртна казна во државниот затвор Сан Квентин.

Исто така види: Џејмс Кунан - Информации за криминал

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.