Никсон: Оној што избега - Информации за криминал

John Williams 16-07-2023
John Williams

(1913-1994)

Исто така види: Рани знаци на сериски убијци - информации за криминал

Ричард М. Никсон , републиканец и 37-ми претседател на САД, се соочи со речиси сигурно за импичмент поради различни тајни и незаконски активности спроведени од неговата кампања Комитет за реизбор на претседател .

На 17 јуни 1972 година, пет мажи, чии врски со Комитетот подоцна беа откриени , беа фатени како се обидуваат да упаднат во штабот на демократската претседателска кампања во Вотергејт хотелот во Вашингтон, ДЦ. Скандалот што следеше, познат како скандал Вотергејт, вклучуваше врвни членови на администрацијата на Никсон, од кои многумина поднесоа оставка или станаа одговорни за кривично гонење. Вотергејт го чинеше Никсон политичка поддршка за време на неговата реизборна кампања и го направи крајно ранлив на потенцијален импичмент.

Исто така види: Олдрих Ејмс - Информации за криминал

На 27 јули 1974 година, Претставничкиот дом на САД гласаше за негово отповикување на член за попречување на правдата што произлегува од докази за кои знаел и се обидел да го прикрие обидот за упад и дека се обидел да ги убеди службениците на администрацијата да ја запрат истрагата за прикривање што ја покрена ФБИ. Овој прв чекор кон импичмент беше двопартиски, со 27-11 гласови за членот за опструкција. Никсон поднесе оставка од претседателската функција на 9 август 1974 година, единствениот претседател на САД кој поднесе оставка од функцијата. 0>

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.