Олдрих Ејмс - Информации за криминал

John Williams 28-06-2023
John Williams

Олдрих Ејмс е поранешен контраразузнавач на ЦИА, кој беше извршен предавство против владата на САД шпионирајќи за Русите.

Олдрих Ејмс е роден на 26 мај 1941 година во Ривер Фолс, Висконсин во семејството на Карлтон Сесил Ејмс и Рејчел Ејмс. Додека Ејмс беше во средно училиште, тој се вработи во ЦИА како ниско рангиран аналитичар. Тој можеше да ја добие работата бидејќи неговиот татко работеше во Дирекцијата за операции на ЦИА. Во 1965 година, по дипломирањето на Универзитетот Џорџ Вашингтон, Ејмс се вратил да работи за ЦИА.

Исто така види: Мики Коен - Информации за криминал

Неговата прва задача беше во Турција каде што наоѓаше руски разузнавачи за да регрутира за информации. Во 1969 година се оженил со Ненси Сегебарт, која била во програмата за обука за кариера со него. Таа заврши со оставка поради правилото на ЦИА кое им забранува на брачните парови да работат меѓу себе. И покрај тоа што Ејмс регрутирал разни важни советски средства за ЦИА, тој доби само задоволителни резултати од неговиот преглед. Ова го обесхрабри Ејмс и го натера да размисли да ја напушти агенцијата. Тој се вратил во седиштето на ЦИА во 1972 година, каде што ја презел работата на планирање операции и управување со датотеки. Со текот на годините тој преземал различни работни места во ЦИА.

Поради разводот од неговата сопруга и неговата нова вереница, Марија дел Росарио Касас Дупуј, големите трошоци, Ејмс беше под голем финансиски притисок. Во април 1985 година, Ејмс го изврши својот прв чин на предавствосо продажба на тајни за кои мислеше дека се „бескорисни информации“ на Советите за 50.000 долари. ЦИА забележала дека многу нејзини руски агенти исчезнуваат. Знаеле дека нешто не е во ред, но не сакале брзо да заклучат дека во нивната агенција има крт. Ејмс се состана со неговиот управител во неделникот на Руската амбасада на ручек. После секој состанок Ејмс добивал од 20.000 до 50.000 долари во замена за информации. На крајот од неговата кариера во шпионирањето на САД, тој добил околу 4,6 милиони долари. Во август 1985 година тој конечно се ожени со Марија дел Росарио Касас. Тој се плашеше дека ЦИА ќе го забележи неговиот луксузен начин на живот кој е над се што може да си го дозволи платата на ЦИА, па затоа тврдеше дека неговата сопруга потекнува од богато семејство.

ЦИА знаеше дека има крт во нивниот систем до 1990 година; едноставно не беа сигурни кој е. Вработените поднеле жалби до нивните претпоставени дека Ејмс живее надвор од можностите на кој било вработен во Централната разузнавачка агенција и дека неговата сопруга не е толку богата како што тој тврдеше. Во 1986 и 1991 година бил принуден да направи полиграфски тест за детектор на лаги. Се плашеше дека нема да го помине. Неговите раководители на КГБ му рекоа само да остане смирен додека го полага тестот. Ејмс го помина тестот и двата пати без проблем.

Исто така види: Северен Холивуд престрелка - информации за криминал

ЦИА и ФБИ започнаа истрага против Ејмс во 1993 година. Тие користеа електронски надзор, го прочешлаа неговото ѓубре, па дури и го ставијабубачка на неговиот автомобил за да ги следи неговите движења. На 24 февруари 1994 година Ејмс и Марија беа уапсени од ФБИ. На 28 февруари 1994 година, тој беше обвинет за шпионирање за Русите од страна на Министерството за правда на Соединетите држави, се изјасни за виновен и доби доживотна казна затвор без можност за условно ослободување. Марија беше обвинета за затајување данок и доби петгодишна затворска казна. И двајцата се предавници на САД.

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.