Убиства на извидници од Оклахома - информации за криминал

John Williams 07-08-2023
John Williams

На 13 јуни 1977 година три млади извидници беа киднапирани од нивниот шатор среде ноќ во Камп Скот во Оклахома. Трите девојчиња беа Лори Ли Фармер , 8; Мишел Гусе , 9; и Дорис Дениз Милер , 10. Следниот ден, телото на детето беше пронајдено во шумата околу кампот и беше откриено дека сите три девојчиња биле брутално убиени.

Два месеци претходно за убиствата бил ограбен шатор на советник за време на тренинг и била пронајдена белешка дека тројца млади кампери ќе бидат убиени. Меѓутоа, советникот сметал дека белешката е шега и ја отфрлил без да преземе било каква акција.

Главниот осомничен за убиствата бил затворски бегалец по име Џин Лерој Харт кој бил одвојувајќи време за претходна пресуда за киднапирање и силување во 1966 година. Иако беше суден за смртта на извидниците во 1979 година, тој беше ослободен од поротата. Џин Харт почина од срцев удар на 35-годишна возраст додека отслужуваше затвор во државата Оклахома поради неповрзани обвиненија. Кога лекарот ја тестирал неговата ДНК во 1989 година, резултатите се покажале како неубедливи. ДНК подоцна беше повторно судена во 2002 и 2007 година, но сè уште немаше позитивни резултати.

Исто така види: Давителот од Бостон - информации за криминалот

Убиствата на извидниците од Оклахома остануваат нерешени до ден-денес.

Исто така види: Желка - Информации за криминал

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.