Давителот од Бостон - информации за криминалот

John Williams 18-08-2023
John Williams

Од јуни 1962 година до јануари 1964 година, 13 самохрани жени на возраст меѓу 19 и 85 години беа убиени низ областа Бостон. Многу луѓе веруваа дека најмалку 11 од овие убиства биле извршени од ист поединец поради сличниот начин на кој било извршено секое убиство. Се верувало дека жените, кои сите живееле сами, го познавале напаѓачот и го пуштиле да влезе, или дека тој се преправил во мајстор или доставувач за да ги натера жените доброволно да го пуштат во нивните станови. „Во секој случај, жртвите беа силувани - понекогаш со туѓи предмети - и нивните тела беа поставени голи, како да се изложени за порнографска снимка. Смртта секогаш била поради задушување, иако убиецот понекогаш користел и нож. Лигатурата - чорап, навлака за перница, што и да е - неизбежно беше оставена околу вратот на жртвата, врзана со претерана, украсна машна. Оваа серија на злосторства честопати се нарекуваше „Убиствата со свилени чорапи“ и бараниот напаѓач стана познат како „Бостон давич“.

Неколку години пред „Свилениот чорап Убиства“, започнаа серија сексуални престапи во областа Кембриџ, Масачусетс. Еден човек кој зборува непречено, во доцните дваесетти години, одел од врата до врата барајќи млади жени. Ако некоја млада жена ја отвори вратата, тој ќе се претстави како извидник на таленти од агенција за моделирање во потрага по нови модели. Ако таа бешезаинтересиран ќе и каже дека треба да и ги измери. Многу жени пројавија интерес и му дозволија да ги измери со својата мерна лента. Потоа ги милуваше жените додека им ги мереше. Неколку жени контактирале со полицијата и овој човек бил наречен „Човекот што мери“.

Во март 1960 година, полицијата фати маж кој провалува во куќа. Тој ја признал кражбата и без никакво поттикнување, признал и дека е „Човекот што мери“. Човекот се викал Алберт Десалво. Судијата го осуди Десалво на 18 месеци затвор, но тој беше ослободен по 11 месеци поради добро однесување. По неговото ослободување, тој започна нов криминален тресок низ Масачусетс, Конектикат, Род Ајленд и Њу Хемпшир. За време на оваа треска, Десалво, облечен во зелено, провалил во над 400 домови и сексуално нападнал над 300 жени. Додека полицијата низ Нова Англија беше во потрага по „Зелениот човек“, детективите за убиства во Бостон ја продолжија потрагата по „Бостон Давителот“.

Во октомври 1964 година, една млада жена која беше една од жртвите на „Зелениот човек“ и се обрати на полицијата велејќи дека маж кој се претставувал како детектив влегол во нејзиниот дом и сексуално ја нападнал. Од нејзиниот опис на човекот, полицијата успеала да го идентификува мажот како Алберт Десалво. Фотографијата на Десалво беше објавена во весниците и неколку жени излегоа да го идентификуваат како нивен напаѓач.Тој беше уапсен под обвинение за силување и беше испратен во државната болница Бриџвотер на психијатриско набљудување, каде што се спријателил со осудениот убиец Џорџ Насар. Се шпекулира дека двајцата склучиле договор да ги поделат парите за награда доколку еден од нив признае дека е Давителот на Бостон. Десалво му признал на својот адвокат Ф. Ли Бејли дека тој е Давителот од Бостон. Преку способноста на Десалво да ги опише убиствата со прецизни детали, Бејли веруваше дека Десалво е всушност Давителот. По повеќечасовно испрашување, каде Десалво опиша убиство со убиство, детали за становите на неговата жртва и што носеле, полицијата била убедена дека го има убиецот.

Исто така види: Скот Петерсон - Информации за криминал

И покрај неговото признание, немаше физички докази за поврзување на Алберт Десалво со „Убиствата со свилени чорапи“. Сомнежот остана, а полицијата ја донесе во затворот едната преживеана жртва на Давичот, Гертруда Груен, за да го идентификува човекот со кој се бореше додека тој се обидуваше да ја задави. За да ја набљудува нејзината реакција, полицијата донела двајца мажи низ лобито на затворот, првиот бил Насар, а вториот Десалво. Груен рече дека вториот човек, ДеСалво, не бил тој човек; Меѓутоа, кога го видела првиот човек, Насар, почувствувала дека има „нешто вознемирувачко, нешто застрашувачки познато за тој човек“. Низ сето тоа, сопругата, семејството и пријателите на ДеСалво никогаш не веруваа дека тој е способен да биде таковДавил.

Бидејќи немало физички докази и не се совпаѓал со описите на сведоците, тој никогаш не бил суден за ниту едно од убиствата „Бостон Давил“. Сепак, тој беше осуден на доживотен затвор за силувањата и сексуалните напади од случајот „Зелениот човек“. Тој беше испратен во државен затвор со максимална безбедност Волпол во 1967 година за да ја издржи казната; но шест години подоцна бил избоден до смрт во својата ќелија. По речиси 50 години, никој никогаш не бил обвинет како Давителот од Бостон.

Во јули 2013 година, полицискиот оддел во Бостон верувал дека откриле ДНК докази кои го поврзуваат Алберт Десалво со Мери Саливан, која била силувана и задавена во 1964 година – последната жртва на Давителот од Бостон. Откако зеде ДНК од внукот на Десалво, бостонската полиција рече дека тоа е „речиси сигурна совпаѓање“ со ДНК доказите пронајдени на телото на Мери Саливан и на ќебето земено од нејзиниот стан. По ова откритие, судот нареди ексхумација на телото на Десалво.

По извлекувањето на ДНК од бедрената коска на ДеСалво и некои од неговите заби, беше утврдено дека ДеСалво е човекот кој ја уби и силувал Мери Саливан. Додека случајот со убиството на Мери Саливан е затворен, мистеријата за Давителот од Бостон сè уште останува отворена за шпекулации.

За повеќе информации, посетете ја:

Boston Strangler Случајот е решен 50 години подоцна

Исто така види: Џони Торио - Информации за криминал

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.