Били Кид - Информации за криминал

John Williams 05-07-2023
John Williams

Ноќта на 14 јули 1881 година, шерифот Пет Гарет го застрела одметникот Били Кид во Форт Самнер . Гарет неодамна го фати Кид, кој беше осуден на бесење за убиство на друг шериф, но Били успеа да побегне. Гарет повторно се вклучи кога слушна дојава дека Детето се крие во тврдината.

Можете да прочитате сè за минатата ноќ на Били од гледна точка на човекот кој го застрела. Една година по повлекувањето на чкрапалото, Пет Гарет напиша и објави извештај за тоа што се случи таа ноќ, а таа сметка можете да ја најдете овде.

Били Кид бараше постхумно помилување за убиството за кое беше да биде обесен. Бил Ричардсон, гувернерот на Ново Мексико, одби да продолжи со тоа помилување.

Дали детето Били го заслужува помилувањето што му беше ветено?

Август 10-ти, 2010

За сите вас љубители на Дивиот, Дивиот Запад таму, еве еден пост кој сигурно ќе биде интересен!

Исто така види: Сем Шепард - Информации за криминал

Детето Били долго време е еден од многу имиња поврзани со Дивиот Запад, заедно со бандата Боб Далтон, Буч Кесиди и Санденс Кид, Кол Јангер, Џеси Џејмс и многу повеќе. Она што можеби не го знаете е дека одамна починатиот Кид може да бара помилување од сегашниот гувернер на Ново Мексико, Бил Ричардсон. Па, зошто озлогласениот Били Кид е подготвен за ова помилување, прашувате? Па, дозволете ми да објаснам почнувајќи со малку историјалекција.

Били Кид — роден Вилијам Хенри Мекарти, но познат и како Вилијам Х. Бони — првично дошол од Њујорк. Додека бил млад, неговото семејство се преселило во Ново Мексико. За жал, кога детето наполни петнаесет години, неговата мајка почина од туберкулоза. Токму во овој момент многу извори велат дека Кид го започнал својот живот на криминал - почнувајќи со крадење и напредувајќи до убиство. Други извори наведуваат дека без родителско водство, Детето едноставно добило лош почеток во животот. Тој се приклучи на погрешни групи и бега од законот. Еден посебен погрешен чекор во животот на Кид беше неговата поврзаност со војната во округот Линколн. Како резултат на една од многуте заседи што се случија, шерифот на округот Линколн Вилијам Брејди и еден од неговите заменици беа пронајдени мртви, застрелани од Кид. Били стана бегалец.

Во одреден момент по овие убиства, Лу Валас стана гувернер на Ново Мексико. Сега, се чини дека приказните за тоа што всушност се случило потоа се судираат, па доволно е да се каже дека Детето завршило во притвор. Тој направи договор со гувернерот дека доколку сведочи против лицата вклучени во војната во округот Линколн, ќе добие целосно помилување за вмешаност во смртта на Шериф Брејди и други злодела. Детето сведочеше како што вети, но помилувањето никогаш не беше дадено. Така, детето избега од притвор и го избегна законот во следните две години.

Во текот наВо времето на Кид како одметник, Пет Гарет беше избран за шериф и испратен по него. Уште еднаш Били Кид заврши во притвор. Овој пат, сепак, тој беше осуден на бесење за смртта на шерифот Брејди. Додека бил во затвор, Детето повторно избегало - овој пат убивајќи двајца чувари во процесот. Уште еднаш, шерифот Гарет беше испратен по детето. Следниот пат кога детето ќе се сретне со шерифот, сепак, тоа ќе му биде последно.

На 14 јули 1881 година, шерифот Гарет, под превезот на сенки, го застрелал Били Кид во резиденција во Форт Самнер. Некои веруваат дека Кид живеел како „Четкиот Бил“ Робертс, но други веруваат дека детето всушност било погребано следниот ден на гробиштата Форт Самнер. Во одреден момент, поради дебатата, имаше движење да се откопаат наводните тела на Кид и неговата мајка за ДНК тестирање. Судијата очигледно пресуди против напорите, но тоа не го спречи присутниот интерес на гувернерот Ричардсон за случајот. Тој продолжува да истражува дали Детето со право заслужува постхумно помилување како што вети гувернерот Валас. Како што можете да замислите, има многу контроверзии што произлегуваат од оваа истрага - на која страна ќе се придружите? Кликнете овде за да потпишете петиција за помилување на Били Кид или кликнете овде за да потпишете петиција против тоа помилување.

Триковите се за деца

30 декември 2010 година

гувернерот на Ново Мексико, БилРичардсон, има само неколку часа да одлучи дали ќе го помилува или не „Били Кид“ за убиството на шерифот. Случајот датира од 1881 година...па зошто може да се запрашате крајниот рок за новогодишната ноќ? Тоа е последниот ден од мандатот на Ричардсон.

За оние од вас кои си ја чешаат главата и се прашуваат кој е Били Детето; тој е западниот одметник познат и како Вилијам Бони. Тој умре од пиштолот на шерифот Пат Гарет на 21-годишна возраст. И покрај неговата млада возраст, се вели дека Кид убил некаде помеѓу 9 и 21 маж. Заменик-шефот на кабинетот на Ричардсон, Ерик Вит, сака да појасни дека тие не нудат општо помилување за сите злосторства на Кид, туку помилување за индивидуалниот случај на убиство на шериф.

Исто така види: Брајан Даглас Велс - Информации за криминал

Ричардсон е познат Били Кид љубител, и размислува за помилување поради наводното ветување на гувернерот Лу Валас. Тој вели: „Само помислете на сиот добар публицитет што Њу Мексико го добива низ светот за ова… Забавно е“. Дефинитивното прашање се врти околу верувањето дека Валас го ветил ова помилување во замена за знаењето на Кид во случајот со убиство во кој се вклучени тројца мажи. Оние кои се противат на помилувањето тврдат дека не постои доказ дека гувернерот Валас некогаш понудил такво; тој можеби едноставно го измамил Кид да понуди информации. Потомокот на Лу Валас, Вилијам Валас тврди дека помилувањето на Били Кид би го „прогласило Лу Валас за нечесенлажго“.

Некои од оние кои се за помилување на Кид поднесоа петиција, вклучително и адвокатот на одбраната Ранди Мекгин, кој понуди да се справи со случајот бесплатно. Таа пишува: „Ветувањето е ветување и треба да се спроведе“. Мекгин, исто така, вели дека Валас го уверил Кид дека има овластување да го ослободи од гонење доколку соработува и го сподели своето знаење, но дека Валас никогаш не го спречил крајот на договорот.

Внукот на шерифот Пат Гарет, Џ.П. Гарет , тврди дека Ричардсон требало да назначи непристрасен историчар да помогне во случајот и верува дека вмешаноста на Мекгин може да биде конфликт на интереси. Ричардсон го назначи Чарлс Даниелс во државниот Врховен суд, со кого Мекгин е во брак. Вилијам Валас се согласува, наведувајќи дека Мекгин има „скудни квалификации“. И покрај овие обвинувања, Мекгин тврди дека нејзината единствена врска со администрацијата е тоа што таа понудила бесплатно да се справи со случајот поради доживотниот интерес на Ричардсон за Били Кид.

Ричардсон изјави за Асошиетед прес во средата, „Не не знам каде ќе завршам. Можеби нема да го помилувам. Но, тогаш би можел“. Претпоставувам дека сите ќе треба со нетрпение да го чекаме исходот на судската судбина на овој починат одметник>

Гувернерот на Ново Мексико, Бил Ричардсон, одби да го помилува западниот одметник Били Кид за време на неговите последни часови воканцеларија. Помилувањето беше во име на убиството на шерифот Вилијам Брејди во 1878 година. Што ја поттикна оваа одлука во последен момент? Во петокот на ABC, „Добро утро Америка“, Ричардсон објасни дека доказите за случајот едноставно не налагаат помилување. Тој изјави дека се одлучил против помилувањето, „поради недостаток на конечна и историска двосмисленост зошто гувернерот Валас го отфрлил своето ветување“.

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.