Bling Ring - Информации за криминал

John Williams 21-06-2023
John Williams

Во 2008 и 2009 година, неколку познати личности во Холивуд станаа жртви на серија кражби. Тие станаа првиот/најуспешниот синџир на кражби во историјата на Холивуд. Имаше неколку имиња дадени на групата тинејџери осудени за учество во овие кражби, вклучително и „The Proglar Bunch“ и  „The Bling Ring“, а една година познатите личности во областа Лос Анџелес се преплашени да станат следните жртва.

Исто така види: Последните зборови на жртвите - Информации за криминал

Провалниците

Рејчел Ли била наводниот водач на Блинг Ринг. Ли учеше во Индијан Хилс, алтернативно средно училиште, откако беше избркана од средното училиште Калабасас. Ли имала историја на крадење, бидејќи неколку месеци пред првата кражба, таа украла стока во вредност од 85 долари од продавница на Сефора со Дијана Тамајо, друга наводна членка на синџирот.

Ник Пруго го запознал Ли кога и двајцата присуствуваа на Индијан Хилс. Двајцата беа брзи пријатели и се поврзаа поради љубовта кон животот на славните и модата. На крајот, Пруго им се придружи на Ли и нејзините пријатели во нивниот начин на живот за забава и набрзо стана зависник од дрога. Првата кражба се случила додека Пруго и Ли се уште биле во средно училиште, а решиле да упаднат во домот на соученик кој бил надвор од градот. Пруго и Ли имале и навика да влегуваат во отклучени автомобили паркирани на улиците на Холивуд и да крадат готовина и кредитни картички внатре. Парот тогаш битрошете ги парите на шопинг на озлогласениот Rodeo Drive во Лос Анџелес.

Алексис Нејерс е веројатно најпознатиот од наводните членови на Bling Ring, поради нејзиниот Е! реалното шоу, Pretty Wild , кое беше во процес на снимање кога беше уапсена. Нејерс беше пријател со Пруго и Ли, иако таа беше домашно школувана. Алексис ги запозна двајцата преку нејзината пријателка Тес Тејлор, која семејството на Нејерс ја прифати како своја неколку години претходно. Нејерс и Тејлор мислеа една на друга како сестри.

Дијана Тамајо беше претседател на студентското тело во Индијан Хилс и доби стипендија „Иден учител“ од 1.500 долари по нејзиното дипломирање во 2008 година. Наводно, семејството на Тамајо илегално емигрирало во САД кога таа била дете, што било искористено против неа за време на испрашувањето. Околу една година по нејзиното дипломирање, Тамајо и Ли беа уапсени по кражба на стока вредна околу 85 долари од продавница на Sephora. Двајцата беа обвинети за парични казни и осудени на една година условна казна. Кортни Ејмс, поќерка на познатиот боксер Ренди Шилдс, беше пријателка на Ли и ги запозна останатите од групата со Џони Ајар и Рој Лопез. и продал одреден број предмети украдени од прстенот. Се веруваше дека Ајар не учествувал во ниту една од кражбите, а веќе имал затворска евиденција за дрогатрговија со луѓе. Рој Лопез соработувал со Ејмс во ресторан во Калабасас и продавал украдени предмети покрај учеството во најмалку една од кражбите на домот на Парис Хилтон, од која наводно украл накит од 2 милиони долари.

Кражби

Првата жртва на прстенот Блинг беше Парис Хилтон, која првпат беше ограбена во декември 2008 година. Ли и Пруго се одлучија за Хилтон бидејќи веруваа дека таа ќе ја остави вратата отклучена. Кога пристигнале, го нашле резервниот клуч на Хилтон под тепихот за добредојде на нејзината влезна врата, иако вратата била отклучена. Двојката влегла во домот и почнала да ја пребарува облеката, накитот и парите на наследничката, а зеле само мал број предмети, за да биде помалку очигледна кражбата. Групата се вратила во домот на Хилтон уште најмалку четири пати, иако таа не сфатила дека тоа се случило додека не исчезнале околу 2 милиони долари пари, дизајнерска облека и накит. Тие ја краделе Хилтон толку многу пати што Ли наводно го додала резервниот клуч на Хилтон во сопствениот синџир за клучеви.

На 22 февруари 2009 година, ноќта на доделувањето на Оскарите, групата го ограбила домот на реалити ѕвездата Аудрина Патриџ и украла 43.000 долари од имотот на Патриџ. За разлика од кражбите во Парис Хилтон, Петриџ веднаш знаела дека е ограбена и објавила снимка од нејзината безбедносна камера на сопствената веб-страница. Кога снимката не успеа да доведе до апсење,групата продолжи со провални кражби на славни личности.

Прстенот Bling исто така неколку пати го ограби домот на ѕвездата на The O.C Рејчел Билсон во пролетта 2009 година. , и одзел речиси 300.000 долари украдена стока. Провалите достигнаа точка на нормалност за прстенот, толку многу што Ли дури се чувствуваше доволно удобно да ја користи бањата на Билсон за време на едно од грабежите. Прстенот на крајот продаде голем број работи на Билсон на шеталиштето на плажата Венис.

Исто така види: Сериски убијци против масовни убијци - информации за криминал

На 13 јули 2009 година, Пруго, Ли, Тамајо и Нејерс влегоа во домот на Орландо Блум и неговата тогашна девојка, моделот на Викторија Сикрет Миранда Кер. Ова е единствената кражба што го фати Нејерс на безбедносната снимка. Нејерс тврди дека ова била единствената кражба на која била присутна, била во алкохолизирана состојба, а не знаела дека се случува кражба. Групата украла околу 500.000 долари во предмети, вклучително и колекција на часовници Ролекс. Во август 2009 година, групата го ограбила домот на поранешниот член на актерската екипа на Беверли Хилс 90210 Брајан Остин Грин и неговата тогашна девојка, Меган Фокс. Групата земала облека, накит и полуавтоматски пиштол на Грин .380, кој бил пронајден во домот на Аџар во моментот на неговото апсење.

На 26 август 2009 година, Ли, Пруго и Тамајо влегле домот на Линдзи Лохан, која, според Пруго, била „најголемото освојување“ на Ли и нејзината „крајна модна икона“. Bling Ring украдеоблека, накит и лични предмети се во вредност од околу 130.000 долари. По кражбата, Лохан ја објави безбедносната снимка на медиумскиот озборувач ТМЗ, кој даде безброј совети кои на крајот доведоа до апсење на членовите. Групата, исто така, направи планови за кражба на домовите на голем број други познати личности, вклучувајќи ги Ешли Тисдејл, Хилари Даф, Зак Ефрон, Мајли Сајрус и Ванеса Хаџенс, но тие беа уапсени пред плановите да се реализираат.

Прстенот Блинг на судење

Пруго беше првиот од групата што беше уапсен, откако доверлив советник ѝ кажал на полицијата дека тој и Ли се лицата на снимката од кражбата на Лохан. Првично, Пруго негираше каква било вмешаност во злосторствата, но откако вознемиреноста го зафати и го спречи да спие и да јаде, тој и призна на полицијата и, наводно, признал повеќе кривични дела отколку што полицијата знаела дека биле сторени. По признанието на Пруго, на Тамајо, Ејмс, Лопез и Нејерс им беа доделени налози за претрес и беа уапсени, а беа обвинети за кражба на станбени простории. Ајар е уапсен и обвинет за поседување дрога, огнено оружје и поседување муниција, за што се изјасни за невин. Подоцна тој беше обвинет за продажба на кокаин, поседување огнено оружје и примање украден имот, за што тој не се оспори и беше осуден на три години затвор. Тој беше ослободен во март 2011 година, по отслужувањетопомалку од една година.

До тоа време, Ли се повлекла во домот на нејзиниот татко во Лас Вегас и таму била уапсена. Кога полицијата пристигнала во куќата на нејзиниот татко, пронашла голем број украдени предмети, вклучително и лични фотографии направени од сеф во куќата на Хилтон. Ли верувала дека се ослободила од сите украдени предмети. Ли беше обвинет за поседување украдени предмети. На суд, Ли се изјасни дека не се оспорува за кражба на станбени простории и беше осуден на четири години затвор. По одлежувањето на една година и четири месеци, Ли беше ослободен во март 2013 година.

Пруго се изјасни дека нема да се оспорува на две точки од обвинението за кражба на станбена зграда од прв степен и беше осуден на две години затвор. Тој беше ослободен во април 2013 година, откако отслужи една година од казната. Обвиненијата на Ејмс за заговор за извршување кражба, кражба на станбени простории и примање украден имот беа отфрлени откако главниот истражител во случајот се појави во филмската верзија на настаните и создаде конфликт на интереси. Таа доби дополнителни точки од обвинението за кражба на станбени простории кога на суд го носеше украденото ѓердан на Линдзи Лохан. Ејмс беше осуден на два месеци општокорисна работа и три години условна казна. Тамајо се изјасни дека не се оспорува за кражба на куќата на Лохан и беше осудена на два месеци општествено корисна работа и три години условна казна. Тамајо наводно ја признала својата улога во кражбите откако полицијата се закануваланејзиното семејство со „имиграциски последици“ за време на испрашувањето. . Лопез се изјасни дека не се оспорува за кражба на повеќе од 2 милиони долари од накитот на Хилтон и беше осудена на три години условна казна. Нејерс првично се изјасни дека не е виновна по една точка од обвинението за кражба на станбени простории, но ја промени својата молба да не се оспорува откако дозна дека Орландо Блум ќе сведочи против неа на суд. Таа беше осудена на шест месеци затвор, три години условна казна и ѝ беше наложено да плати 600.000 долари како реституција на Блум.

Последните

Во јуни 2013 г. , филмот на Софија Копола The Bling Ring беше објавен во кината. Филмот ги прикажува настаните околу групата и се заснова на написот „Осомничените носеа лобутини“, напишана од Ненси Џо Салес, која на крајот стана книга. Сејлс интервјуираше голем број поединци поврзани со злосторството, вклучувајќи ги Ник Пруго и Алексис Ниерс.

Детективот Брет Гудкин, еден од полицајците од ЛАПД кој помогна во случајот, доби мала улога во филмот, како офицер за апсење на Ники, филмската верзија на Нејерс. Бидејќи не добил дозвола да се појави во филмот и бил платен за неговата улога, Гудкин потоа бил под истрага за неговата работа со филмот, што создало конфликт на интереси, бидејќи неколку од обвинетите членови на Блинг Ринг имале уште не е осуден. Како резултат на тоа, тие добија полесниреченици.

Стока:

The Bling Ring – Филм од 2013 година

The Bling Ring – Саундтрак

The Bling Ring: Како тинејџери опседнати со банда славни го откорнаа Холивуд и го шокираа светот – Книга

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.