Атентатот на Летелиер Мофит - Информации за криминал

John Williams 29-07-2023
John Williams

Орландо Летелие бил чилеански политичар и дипломат под администрацијата на чилеанскиот претседател Салвадор Аљенде. Летелиер служеше како министер за одбрана на Аљенде кога генералот Аугусто Пиноче започна државен удар против владата, ефективно добивајќи ја контролата врз земјата. Бидејќи беше на висока владина позиција, Летелиер беше уапсен од бунтовниците, за да биде ослободен една година подоцна поради притисокот врз чилеанската влада од меѓународни извори, особено државниот секретар Хенри Кисинџер. По краток престој во Венецуела, Летелиер дојде во Вашингтон, Д.Ц.

Исто така види: Желка - Информации за криминал

Со своите контакти во Вашингтон, особено Институтот за политички студии, Летелиер почна да ги убедува Соединетите Држави и другите нации да ги прекинат сите односи со режимот на Пиноче, и успеат до одреден степен со амандманот Кенеди во 1976 година, со кој беше елиминирана воената помош за Чиле. Антикомунистичката влада имаше блиски врски со владата на Соединетите Држави, а законот го налути Пиноче. Поради ова, чилеанската тајна полиција, ДИНА (Национална управа за разузнавање), почна да подготвува начин да се стави крај на мешањето на Летелиер.

Исто така види: Боја на Џон Вејн Гејси - Информации за криминал

На 21 септември 1976 година, Летелиер, неговиот помошник, Рони Мофит и сопругот на Рони, Мајкл се возеа до седиштето на ИПС на работа. Додека го заокружувале Шеридан Сиркл, бомбата што била поставена под автомобилот се активирала. И Летелиер и РониМофит почина од повредите нанесени од експлозијата; Мајкл, додека беше повреден, преживеа. DINA го вработи Мајкл Таунли , кој беше вклучен во друг заговор за атентат, за да ја изврши работата.

Смртта на Летелиер и Мофит ги принуди Соединетите Држави да дејствуваат по извештаите за тортура и убиства кои доаѓаат од Чиле. Истрагата за Таунли доведе до откривање на операцијата Кондор, договор меѓу Чиле и неколку други јужноамерикански земји да си помагаат меѓусебно да ги фаќаат, испрашуваат и обично убиваат бунтовници од други земји. Таунли, кој беше екстрадиран во САД во 1978 година, и шефот на ДИНА, Мануел Контрерас, беа судени и осудени за нивната вмешаност. Контрерас тврдеше дека ЦИА, а не ДИНА, го наредила ударот, што оттогаш ги разгорело сомневањата за практиките на ЦИА од тоа време. Ниту еден друг доказ не е потврден, така што не е преземено никакво правно дејство во врска со ова прашање>

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.