Доротеа Пуенте - Информации за криминал

John Williams 09-07-2023
John Williams

Доротеа Пуенте

Доротеа Пуенте беше осуден сериски убиец кој водел пансион во Сакраменто, Калифорнија во 1980-тите. Пуенте ги наплати проверките за социјално осигурување на постарите и инвалидите кои живеат во нејзината куќа. Многумина од нив беа пронајдени мртви и закопани во дворот на пансионот.

Во април 1982 година, пријателката и деловен партнер на Пуенте, Рут Монро, изнајми простор во станот што го поседуваше. Набргу по вселувањето, Монро почина од предозирање со кодеин и Тиленол. Кога била испрашувана од полицијата, Пуенте рече дека Монро станала депресивна поради болеста на нејзиниот сопруг. Полицијата официјално ја прогласи смртта како самоубиство.

Неколку недели подоцна, 74-годишниот Малколм Мекензи го обвини Пуенте дека го дрогирал и му ја украл пензијата. Пуенте беше обвинет и осуден за кражба во август истата година и беше осуден на пет години затвор. Кога ја отслужувала казната, започнала врска со пенкало со 77-годишниот Еверсон Гилмут. Кога била ослободена во 1985 година, по одлежувањето на три години, таа отворила заедничка банкарска сметка со Гилмаут.

Исто така види: Операција Дони Браско - Информации за криминал

Во ноември истата година, Пуенте најми мајстор, Исмаел Флорез, да постави дрвени облоги во нејзиниот дом. Откако ја завршил работата, Пуенте му платил бонус од 800 долари и му дал црвен пикап Форд од 1980 година - истиот модел и година на автомобилот на Гилмаут. Таа му кажа на Флорез дека камионот е на нејзиното момчекој и го дал. Пуенте, исто така, ја најмила Флорез да изгради кутија со големина шест стапки на три стапки на два стапки, која таа изјавила дека ќе ја користи за складирање „книги и други предмети“. Таа и Флорез потоа отпатувале на автопат во округот Сатер и ја фрлиле кутијата на брегот на реката. На 1 јануари 1986 година, кутијата била пронајдена од рибар, кој повикал полиција. Кога полицијата пристигнала и ја отворила кутијата, ги пронашла распаднатите останки на постар човек - кој нема да биде идентификуван како Еверсон Гилмаут уште три години. За тоа време, Пуенте ја собираше пензијата на Гилмаут и фалсификуваше писма до неговото семејство.

Во тоа време, Пуенте продолжи да сместува постари и хендикепирани станари во нејзиниот пансион. Додека живееле таму, таа ја читала нивната пошта и ги земала парите и чековите за социјално осигурување што ги добивале. На секој од нив плаќала месечни стипендии, но остатокот го задржала за, како што тврдела, трошоците за пансионот. Пансионот на Пуенте беше посетен од неколку агенти за условно ослободување како резултат на претходните наредби таа да се држи подалеку од постарите луѓе и да не се справува со владините проверки. И покрај овие чести посети, таа никогаш не била обвинета за ништо. Соседите почнаа да се сомневаат во Пуенте кога таа изјави дека „посвоила“ бездомник алкохоличар по име „Шеф“ да служи како мајстор. Таа го натера Шефот да копа во подрумот и да ги отстрани почвата и ѓубрето одимот. Шефот потоа стави нова бетонска плоча во подрумот пред да исчезне.

Исто така види: Vito Genovese - Информации за криминал

Во ноември 1988 година, друг станар во куќата на Пуенте, Алваро Монтоја, исчезна. Монтоја имаше развојно попреченост и имаше шизофренија. Откако не се појавил на состаноците, неговиот социјален работник го пријавил како исчезнат. Полицијата пристигна во пансионот на Пуенте и почна да го пребарува имотот. Откриле неодамна нарушена почва и успеале да откријат седум тела во дворот. Кога започна истрагата, Пуенте не се сметаше за осомничен. Штом полицијата ја пуштила од пред очи, таа побегнала во Лос Анџелес, каде посетила еден бар и почнала да разговара со еден постар пензионер. Човекот ја препознал од вестите и повикал полиција.

Пуенте била обвинета за девет убиства, за седумте тела пронајдени во нејзината куќа покрај Гилмут и Монтоја. Таа беше осудена за три од убиствата, бидејќи поротата не можеше да се договори за другите шест. Пуенте беше осудена на две доживотни казни кои ги отслужи во женската установа во Централна Калифорнија во округот Мадера, Калифорнија до нејзината смрт во 2011 година на 82-годишна возраст. До нејзината смрт, таа продолжи да инсистира дека е невина и дека станарите умреле од природна причини.

10><11

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.