Форд круна Викторија - информации за криминал

John Williams 02-10-2023
John Williams

Во секој вистински вестерн филм, каубојот го има своето доверливо коњче. Во светот на органите за спроведување на законот, секој службеник има свој полициски крстосувач. Во изминатите дваесет години тој крстосувач беше Ford Crown Victoria. На полициските сили низ целата земја отсекогаш им требаа големи седан како возила за да ја носат целата своја опрема. Ним им треба и возило кое е брзо, удобно и што е најважно, доверливо. Агенциите за спроведување на законот ширум земјата отсекогаш користеле различни возила како нивни одредни возила, но во 1992 година тие избрале совршен полициски крстосувач. Ford го претстави својот нов стил на каросерија Crown Victoria. Имаше сè што може да му треба на полицаецот во совршената полициска кола. Беше брзо. Удобно беше за полицајците да седат во долги смени и беше изграден да биде издржлив.

Ford направи некои модификации на автомобилот за да му овозможи подобро управување и севкупни перформанси од цивилниот модел на Crown Vic. Тие му дадоа на возилото погруба суспензија за да се справи со тесни кривини, нерамен терен и се што друго може да наиде. Полициските модели имаа други опции за да одговараат на бркање со голема брзина. На крстосувачите им беа дадени поголеми сопирачки, агресивни точки на менување и поголем празен òд. Згора на тоа, Форд направи целосно намалување на тежината на автомобилот, ослободувајќи се од се што е непотребно на полицајците, за да му даде подобро забрзување и поголема максимална брзина.

Исто така види: Банка на Ирска киднапирање тигар - информации за криминал

Тоа беше исто такасо оглед на тешката рамка за справување со злоупотреба на теренот, армиран покрив за справување со можно превртување на несреќа. На автомобилот му било одземено се што се сметало за луксузно. Наместо долга клупа напред, добија кофа седишта. Тепихот беше заменет со гумени патосници за подобро да се справи со бурните криминалци. Возачките и совозачките седишта биле опремени со материјал за прободување. На некои модели им беше даден систем за гаснење пожар кој ќе го исфрли отпорот на пламен доколку автомобилот гори. Автомобилот се промени многу малку од 1992 година. Форд направи неколку промени во дизајнот на автомобилот во 1998 година за да ги исполни новите безбедносни барања, но освен тоа, Crown Vic не се промени.

Во минатото Дваесет години Crown Vic е главното полициско возило за агенциите за спроведување на законот во Соединетите држави. Едноставноста на возилото е она што му дава таков агресивен изглед. Автомобилот е прикажан во многу холивудски филмови и телевизиски емисии како што се CSI: Мајами , Закон и ред , S.W.A.T и Mystic River на Клинт Иствуд .

Исто така види: Тод Колхеп - Информации за криминал

За жал, времињата се сменија и производството на долговечниот автомобил конечно заврши. На 15 септември 2011 година, последната круна Викторија излезе од склопувачката лента во Сент Томас Канада. Тоа беше тажен ден за полициските агенции ширум земјата да сфатат дека нивната бескрајна понуда на Crown Vic's ималадојде до крај. Форд се обиде да воведе нови возила во нивната полициска флота, но многу полицајци се двоумат дали да ги користат и Форд имаше многу поплаки за прекинот на Crown Victoria. Многу полициски одделенија почнаа да купуваат се што ќе најдат на Crown Victorias за да издржат уште неколку години. Што и да носи иднината, никогаш нема да има друг автомобил како Crown Vic>

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.