Мајкл Вик - Информации за криминал

John Williams 22-08-2023
John Williams

„Живеев двоен живот, операцијата за борба со кучиња стануваше се поголема и излегуваше од контрола.“

Исто така види: Џоди Аријас - Убиство на Тревис Александар - Информации за криминал

Мајкл Вик

Она што започна како потрага по наркотици се претвори во откривање на голем борби со кучиња прстен наречен Bad Newz Kennel. Сè започна во април 2007 година, кога полицајците од округот Сареј во Вирџинија уапсија маж пред локалниот бар. Во неговиот автомобил била пронајдена дрога и по пополнувањето на неговиот полициски извештај, тие сфатиле дека адресата што ја дал му припаѓа на братучедот на човекот, славниот бек од НФЛ, Мајкл Вик.

Иследниците брзо добиле налог за претрес на наркотици, но што не се очекуваше да се најдат 66 кучиња, опрема за борби со кучиња и борбени јами. Кенелот Bad Newz го водеа Вик и 3 други мажи. Тој, исто така, функционираше преку државните линии, што го направи федерален случај.

Зошто? Во 2001 година, Вик беше првиот избор на драфтот во НФЛ за Атланта Фалконс и почна да се бори со кучиња набргу откако стана професионален играч. Иако борбите со кучиња се нелегални во 48 држави, тоа е подземна индустрија од повеќе милијарди долари.

Исто така види: Банка на Ирска киднапирање тигар - информации за криминал

Исход? На 17 јули 2007 година, Вик беше обвинет од федералната влада, а на 27 август 2007 година тој се изјасни за виновен за неговата вмешаност во борби со кучиња, што вклучуваше финансирање, обложување, гледање и играње улога во егзекуција на кучиња. Вик одлежа 21 месец затвор и 2 месеци домашен притвор.Иако го изгубил договорот со Фалконс, по затворот бил собран од Филаделфија Иглс.

Од 51 питбул кои биле префрлени во Министерството за правда на САД, сите освен 2 биле ставени во засолништа или програми за посвојување . Оттогаш, најмалку 7 добиле сертификат за кучешки добар граѓанин и 3 се моментално сертифицирани кучиња за терапија кои ги посетуваат болниците и другите установи.

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.