Чарлс Тејлор - Информации за криминал

John Williams 12-08-2023
John Williams

Чарлс Тејлор служеше како 22-ри претседател на Либерија од 1997 година до неговата оставка во 2003 година. Обучен како герилски борец во Либија, тој се приклучи на Националниот патриотски фронт на Либерија за да ја собори либериската влада од тоа време. По нејзиниот колапс, тој доби контрола над голем дел од земјата, станувајќи еден од најмоќните воени лидери во Африка по Првата либериска граѓанска војна. Тоа беше мировниот договор што стави крај на војната што му донесе претседателство на изборите во 1997 година.

За време на неговиот претседателски мандат, тој беше обвинет за мешање во друг конфликт: граѓанската војна во Сиера Леоне. Изворите тврдеа дека Тејлор му помагал на бунтовничкиот Револуционерен Обединет фронт (RUF) со продажба на оружје во замена за крвни дијаманти. За време на единаесетгодишниот конфликт, загинаа над 50.000 луѓе. Многумина беа брутално осакатени, со ампутирани екстремитети и со злобни лузни од бунтовниците, некои кои ги врежаа своите иницијали во месото на противниците. RUF, исто така, често користеше деца војници, принудувајќи момчиња од петнаесет години и помали да ги убијат своите семејства пред да ги испратат во битка, насилно дрогирани на наркотици за да ги почитуваат.

Исто така види: Соли за капење - информации за криминал

Тејлор, додека постојано ги негираше обвинувањата, беше поврзан со организирање напади за RUF заедно со испраќање оружје; ова му овозможи пристап до рудниците за дијаманти во внатрешноста на Сиера Леоне, принудувајќи ги преживеаните од нападите во ропство за да можат да бидат минирани.Со почетокот на бунтовите во неговата земја и обвинението од Специјалниот суд за Сиера Леоне, Тејлор беше повикан да поднесе оставка од меѓународниот притисок, особено од САД. Тој официјално поднесе оставка на 10 август 2003 година и отиде во егзил во Нигерија. Поради зголемениот притисок да му се суди за неговите злосторства, нигериската влада се согласи да го ослободи назад во Либерија. Тејлор се обидел да избега, но бил фатен како се обидува да влезе во Камерун.

Тејлор беше суден во Хаг за седумнаесет точки од обвинението за злосторства против човештвото, вклучително и убиство, силување и употреба на деца војници. По долго, комплицирано судење, тој беше осуден по единаесет точки во 2012 година и е осуден на 50 години затвор за да се одлежи во британски затвор. Тејлор, тврдејќи дека е жртва, се обиде да поднесе жалба, но неговата казна сè уште трае. Тој беше првиот шеф на владата кому му се судеше за воени злосторства по Втората светска војна.

Исто така види: Ричард Евониц - Информации за криминал

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.