Северен Холивуд престрелка - информации за криминал

John Williams 02-10-2023
John Williams

Во 10:01 часот, 28 февруари 1997 година, престрелката помеѓу двајца тешко вооружени ограбувачи на банка и службеници на полицискиот оддел во Лос Анџелес заврши откако беа испукани повеќе од 2.000 куршуми . Се смета за една од најкрвавите престрелки во историјата на американските полициски сили.

Исто така види: Убиства на извидници од Оклахома - информации за криминал

Лари Филипс Џуниор и Емил Матасареану планирале грабеж на Банката на Америка во Северен Холивуд со месеци откако се сретнале во теретана. И двајцата имаа акумулирано залихи на панцир, оружје и муниција што можеше да ги одржи во престрелка која траеше еден час. Се верува дека и двајцата претходно учествувале во грабежи на банка.

Тие пристигнале во банката во 9:17 часот. Секој земал мускулни релаксанти за да ги смири нервите и ги синхронизирал часовниците пред да влезат во банка. Двајцата разбојници влегле во банката, им наредиле на сите да се качат на подот и отвориле оган во таванот за да го одвратат отпорот. Откако ги заплашија клиентите, Филипс и Матасареану почнаа да пукаат во вратата отпорна на куршуми што им даваше пристап на шалтерите на банката и трезорот. Вратата, која била направена само да издржи муниција од мал калибар, се скршила по неколку истрели од нивните модифицирани пушки тип 56. Мажите ги принудувале шалтерите да ги наполнат торбите со пари од сефот. Набргу, разбојниците сфатиле дека има помалку пари отколку што очекувале поради промената во банкатараспоред на испорака. Матасареану толку се налутил што во трезорот испразнил списание за тапани од 75 кругови, уништувајќи го остатокот од парите. Тие можеа да добијат само 303.305 долари наместо очекуваниот износ од 750.000 долари.

Нивниот план почна да се распаѓа, а адреналинот во партнерство со силниот стрес ги наведе двајцата мажи да се разоткријат. Двајца полицајци во патрола ги виделе како влегуваат во банката облечени во ски-маски и панцир, како и со воени пушки. Полицајците повикале резервна копија, која реагирала за неколку минути и ја опколила банката. Полицијата им наредила на двајцата да го фрлат оружјето и да се предадат. Не гледајќи како да се извлечат, мажите отворија оган врз толпата полицајци.

Поради тоа колку силно вооружени и заштитени беа, беше речиси невозможно да се симнат двајцата мажи. Во тоа време, офицерите на LAPD беа опремени само со пиштоли Berretta M9FS 9 мм и револвери S&W модел 15 .38, кои не беа споредливи со модифицираните јуришни пушки на Филип и Матасареану. Околу 9:52 часот Филипс и Матасареану се разделија. Филипс се засолни зад камион и продолжи да пука со својата пушка кон полицијата додека не се заглави. Во тој момент тој го извадил пиштолот Berretta M9FS за да продолжи со престрелката со полицијата. Тој продолжил да пука се додека полицаецот не успеал да му пука во рака. Лери Филипс сфатил дека нема надеж за него, па ја однел својата Беретабрадата и се самоубил. Матасареану се обиде да побегне со киднапирање на џип на цивил. Сопственикот на џипот брзо ги извадил клучевите од него пред да влезе Матасареану. Членовите на SWAT почнаа да пукаат под автомобилот и удираа во незаштитените нозе на Матасареану. Емил Матасареану се обиде да се предаде, но на крајот почина од траума и загуба на крв.

Исто така види: Колумбина пукање - информации за криминал

На крајот на тој кобен ден немаше жртви освен разбојниците, иако 18 лица беа повредени во нападот. По инцидентот, ЛАПД сфатија дека нивните пиштоли од 9 милиметри нема да бидат доволни доколку има слична околност во иднина, па добија 600 воени пушки М-16 од Пентагон. Една година по инцидентот, 19 полицајци од ЛАПД добија медали за храброст и беа поканети да се сретнат со претседателот Бил Клинтон. И покрај повредите, престрелката се смета за успех за полицијата, која беше сериозно застрелана и успеа да спречи смртни случаи на цивили или офицери.

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.