Пабло Ескобар - Информации за криминал

John Williams 02-10-2023
John Williams

Пабло Ескобар е роден во сиромашно семејство во село надвор од Меделин, Колумбија. Тој беше принуден да го напушти училиштето бидејќи неговото семејство не можеше да плати за неговото образование. Напуштањето на училиштето беше првиот чекор кон криминален живот. Тој и неговиот брат краделе надгробни споменици од гробиштата и ги пескале имињата за да можат да ги продадат како нови надгробни споменици. Тие правеле и други ситни кривични дела за да заработат ситни пари. Почнал да работи за шверцер откако го напуштил колеџот и ги заработил своите први милион долари на 22-годишна возраст. Во 1975 година, Ескобар наредил убиство на најмоќниот наркобос на Меделин, Фабио Рестрепо. Првиот пат кога Ескобар беше уапсен се случи набргу по ова, иако случајот беше отфрлен кога тој нареди убиство на сите полицајци кои апсеа. Луѓето брзо се преплашија од Ескобар.

Исто така види: Џек Мевосек - Информации за криминал

Како што се зголемуваше неговата контрола над трговијата со дрога, така се зголемуваше и неговата контрола во Колумбија, тој дури беше избран во Конгресот во 1982 година. Во овој момент, 80% од светската трговија со кокаин беше поминувајќи низ Ескобар, а неговата проценета нето вредност беше 25 милијарди долари. И покрај тоа што беше познат криминалец, неговата јавна личност беше позитивна за луѓето во Колумбија. Сакаше да му се допадне на обичните луѓе, па изгради цркви, спортски терени и јавни паркови. Луѓето го сметаа за свој личен „Робин Худ“.

Додека беше во Конгресот, Ескобар стана познат по неговата тактика plata o plomo , која отприликазначи „поткуп или смрт“. Тој би се обидел да поткупи колеги политичари за да ја натера политиката да се ниша во негова корист, а доколку поткупот ( плата или среброто) биде одбиен, тој би наредил смрт ( пломо или олово) на опозицијата. Некои од најистакнатите луѓе во Колумбија станаа жртви на убиствените заговори на Ескобар, како што се колумбискиот министер за правда и шефот на Националната полициска единица за борба против наркотици на Колумбија. Ескобар наредил смрт на околу 600 полицајци за време на неговиот живот.

Во 1991 година, Ескобар се соочи со повеќе обвиненија за дрога, па неговите адвокати дојдоа до компромис без преседан. Ескобар ќе изгради свој затвор и ќе ги избере сопствените чувари. Непотребно е да се каже дека затворот во суштина бил замок, со џакузи и други луксузни додатоци, а чуварите му дозволувале да работи од затвор. Ова траеше до 1992 година кога јавноста дозна дека Ескобар мачел и убивал луѓе во неговиот затвор. Колумбиската влада одлучи да го смести Ескобар во вистински затвор, но пред да можат да дејствуваат Ескобар исчезна.

Две организации го бараа Ескобар, едната обучена во САД колумбиска работна група наречена Search Bloc, другата Los Пепес , составен од членови на семејството на жртвите на Ескобар и мажи од ривалски колумбиски нарко картел. На 2 декември 1993 година, полициските сили го нашле Ескобар како се крие во куќа од средна класа во Меделин и го застрелале и го убиле напокривот. На Ескобар му било судено да умре без разлика која група го пронашла прва.

Во август 2015 година, Netflix го објави Narcos , американска криминална драма која го прикажува подемот на Пабло Ескобар до крал на дрогата . Втората сезона беше премиерно прикажана во септември 2016 година, а Netflix ја обнови за трета и четврта сезона.

За повеќе информации, посетете ја:

Исто така види: Vito Genovese - Информации за криминал

Биографија – Пабло Ескобар

Narcos

Стока:

Narcos сезона 1

Narcos

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.