Преземено - Информации за криминал

John Williams 02-10-2023
John Williams

Taken е акционен/трилер филм од 2008 година со Лиам Нисон во главната улога, во режија на Пјер Морел, по сценарио на Лук Бесон и Роберт Марк Камен, а продуциран од Лук Бесон. Нисон го игра Брајан Милс, поранешен оперативец на ЦИА, чија ќерка, која ја игра Меги Грејс, е киднапирана и принудена на трговија со луѓе додека е на одмор во Франција. Филмот ја прикажува практичната и исполнета со акција авантура на ликот на Нисон додека работи да го пронајде киднаперот на својата ќерка и да ја спаси.

Исто така види: Артефакти - Информации за криминал

Објавувањето на филмот, исто така, доведе до кривично дело од реалниот живот: случај на измама. Во 2011 година, Вилијам Г. Хилар тврдеше дека соработувал со ФБИ и дека е експерт за трговија со луѓе и тврдеше дека филмот е заснован на неговата сопствена приказна. Инспекторите го разгледале неговото потекло и откриле дека тој никогаш не работел за ФБИ и никогаш не служел во Армијата на САД. Хилар беше осудена за измама со жици и осудена на општествено корисна работа. Покрај тоа, тој мораше да плати 171.000 долари на сите организации со кои разговарал под маската дека е експерт за борба против тероризмот.

По неговото ослободување, Taken доби севкупни позитивни критики и влезе во историјата како најуспешен викенд за отворање за време на викендот во Супербоул. Успехот на филмот на крајот доведе до создавање на две продолженија и една ТВ серија. Taken 2 беше објавен во 2012 година и ги има истите главни ликови. Taken 3 беше објавен повторно во 2015 годинаГледајќи го Лиам Нисон како Брајан Милс кој дејствува по настаните на Taken 2 . Во септември 2015 година, NBC нарача приквел на серијата што го прикажува младиот Брајан Милс, серијата беше премиерно прикажана во февруари 2017 година, а во мај 2017 година беше обновена за втора сезона.

Стоки:

Преземено – Филм од 2009 година

Преземено – ТВ серии

Исто така види: Actus Reus - Информации за криминал

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.