Сузан Смит - Информации за криминал

John Williams 02-10-2023
John Williams

Кога приказната на Сузан Смит за првпат беше емитувана во јавноста, таа изгледаше како вознемирена мајка очајна за враќањето на нејзините две деца. Но, симпатиите што ги стекна брзо избледеа бидејќи доказите почнаа да покажуваат дека таа е одговорна за смртта на нејзините синови.

Сузан Ли Вон е родена на 26 септември 1971 година во Јунион, Јужна Каролина. Имала нестабилно детство. Нејзиниот татко се самоубил, а таа со години била малтретирана од нејзиниот очув. Како резултат на тоа, таа почнала да страда од депресија и се обидела да си го одземе животот повеќе од една прилика. Ова ја следеше во неколку врски нагоре и надолу, вклучувајќи ја и онаа што ја започна со Дејвид Смит. Двајцата на крајот се венчаа откако Сузан забремени, но дури и по раѓањето на нивните две момчиња, нивната врска остана карпеста и имаше непромисленост од двете страни.

За време на една од нивните разделби, Сузан започна да има врска со Том Финдлеј, кој беше познат како еден од најподобните ергени во Унијата. Со Финдлеј, Сузан конечно веруваше дека ќе може да има одредена стабилност во нејзиниот живот, но, таа беше во заблуда. Финдлеј не сакаше одговорност на готово семејство; тој, исто така, не беше убеден дека нивното различно потекло и однесувањето на Сузан кон другите мажи се соодветни за посветена врска. Во октомври 1994 година, тој ѝ испрати писмо на Драг Џон во кое го објаснува сето ова.а Сузан подоцна ќе рече дека никогаш во животот не се чувствувала толку сама.

На 25 октомври 1994 година, расплаканата Сузан беше пронајдена на прагот од резиденцијата во близина на езерото Џон Д., тврдејќи дека била ограбена со автомобил и дека нејзините синови, тригодишниот Мајкл и 14 месечниот Алекс, биле киднапирани за време на злосторството. Девет дена, таа и Дејвид се молеа од печатот за безбедно враќање на нивните синови, но, на многу познаници и власти, нешто им се чинеше.

Исто така види: Кума на кокаин - информации за криминал

Приказната на Смит беше преполна со дупки и секој пат кога ја прашуваа за инцидентот таа ја промени својата приказна. Таа направи неколку полиграфски тестови кои беа неубедливи. Многу од нејзините пријатели зборуваа за тоа како Сузан постојано ја прашуваше дали Финдли доаѓа да ја види, што им беше чудно за жена која треба да биде вознемирена поради нејзините исчезнати деца.

Девет дена интензивна контрола и медиумско внимание ја поттикнаа Сузан да се признае. Ноќта на 25 октомври таа возела по патот со нејзините два сина на задното седиште, чувствувајќи се осамено и самоубиствено. Таа возела до езерото Џон Д. и, првично планирајќи да се тркала во езерото со автомобилот, ги напуштила плановите и излегла и гледала како автомобилот, во неутрална положба, се тркала во водата. Таа успеала да им ја даде на властите локацијата на автомобилот, а нуркачите го пронашле и телата на нејзините два мали сина. На нејзиното судење, нејзиниот тим за одбрана тврдеше дека Сузан има зависно растројство на личностаи тешка депресија, тврдејќи дека нејзината потреба за стабилна врска со Финдлеј ја надминала нејзината морална пресуда при извршувањето на ова злосторство. Таа беше осудена во јули 1995 година за убиствата, иако не беше изречена смртната казна. Од нејзиното затворање, двајца затворски чувари биле отпуштени откако признале дека спиеле со Сузан, што резултирало со нејзино пренесување повеќе пати преку затворскиот систем. Таа моментално ја отслужува својата казна во поправната установа Leath во Гринвуд, Јужна Каролина и има право на условно ослободување во 2024 година.

Исто така види: Коби Брајант - Информации за криминал

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.