Делфин ЛаЛори - Информации за криминал

John Williams 05-07-2023
John Williams
Делфин ЛаЛориГоспоѓа Делфин ЛаЛори, богата жена од Њу Орлеанс, е најпозната по тортурата и убиствата на своите робови.

ЛаЛори е родена околу 1775 година откако нејзиното семејство се преселило од Ирска во Њу Орлеанс. Се омажила во 1800 година за шпански офицер, а во 1804 година заминале во Шпанија. ЛаЛори на пат ја родила ќерката Мари. Нејзиниот сопруг починал пред да стигнат во Мадрид.

По враќањето во Њу Орлеанс, ЛаЛори се омажила за банкар и имала уште четири деца. Нејзиниот втор сопруг починал осум години откако се венчале. Конечно, таа се омажила за лекарот Леонард ЛаЛори во 1825 година и се преселила во нејзината озлогласена палата.

Исто така види: Казна за воени злосторства - Информации за криминал

ЛаЛори била невообичаено сурова кон своите робови. Имаше гласини дека една млада робинка, Лиа, паднала од замокот откако ја повредила ЛаЛори додека ја четкала косата. Друга гласина тврди дека таа често ја врзувала својата готвачка со синџири за шпоретот.

По пожарот во нејзината кујна во 1834 година, полицијата открила дека нејзината готвачка била врзана со синџири за шпоретот и се обидела да се убие бидејќи знаела дека ќе биде казнет. Таа се плашеше дека нејзината казна ќе ја стави на таванот, соба од која се плашеа сите нејзини робови. Полицијата го пребарала нејзиното поткровје и пронашла осакатена група робови, со испружени екстремитети, обесени на нивните вратови.

Исто така види: Берни Медоф - Информации за криминал

Толпи жители на градот ја нападнале замокот ЛаЛори. Таа исчезна набргу потоа и до 1836 година, нејзината палата беше напуштена. Нејзината смрт енејасно.

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.