Ентони Мартинез - Информации за криминал

John Williams 02-10-2023
John Williams

Десетгодишниот Ентони Мартинез беше киднапиран во Бомонт, Калифорнија на 4 април 1997 година. Мартинез беше насилно киднапиран 20 метри од неговиот дом од непознат маж. Го одведоа пред очите на неговиот помлад брат и братучед, за кои се бореше да ги заштити. Мајкл Стрид веднаш бил повикан и почнал да работи со трауматизираните млади момчиња за да генерира скица на човекот. По долго интервју со момчињата, Стрид успеа да смисли скица која беше објавена во медиумите. Како резултат на тоа беа повикани многу бакшиш, но, за жал, ниту еден не успеа, а телото на Ентони беше пронајдено во пустината 10 дена подоцна.

Поминаа години и Стрид ја преработи и ажурираше скицата многу пати со помош на сведоци. Случајот беше студен се додека 8 години подоцна во 2005 година, еден човек по име Џозеф Едвард Данкан III беше уапсен во Ајдахо за убиство на семејство и киднапирање на нивната ќерка. По неговото апсење, полицијата во Ајдахо забележала сличност помеѓу Данкан и скицата на Стрид на убиецот на Ентони. Отпечатоците од прстите на Данкан беа усогласени со деловите пронајдени во случајот на Ентони и случајот конечно беше решен благодарение на скицата на Стрид. Данкан сега е осуден на смрт во федералниот затвор за неговите злосторства.

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.