Мејер Лански - Информации за криминал

John Williams 09-07-2023
John Williams

Мајер Суховљански , инаку познат како Мајер Лански , е роден на 4 јули 1902 година во Гродно Русија. Мејер Лански бил полски Евреин кој емигрирал со своите родители во Долна Ист Сајд во Њујорк во 1911 година. Неговиот татко станал пресач на облека и Мејер започнал да се школува во Бруклин, Њујорк. Додека одел на училиште, тој исто така почнал да си игра глупости со момчињата од околината. Ова е местото каде што ги запознал Бенџамин „Багси“ Сигел и Чарлс „Лаки“ Лучијано .

Исто така види: Ѓаволот во белиот град - информации за криминал

Мајер Лански ги сакал Сигел и Лусијано веднаш штом се запознале. До 1918 година, Лански почнал да води игра со игра на игра на зарове пред да дипломира на кражба на автомобили и препродажба со Сигел. До 1920-тите Лански и Сигел формирале банда која почнала да краде, шверцува алкохол и многу повеќе. Лански и Сигел започнаа тим за убиства за кој до ден денес се верува дека е прототип на Murder Inc. (на чело со Луис Бухалтер и Алберт Анастасија). Во 1931 година се верува дека Лански ги убедил Лусијано и Анастасија да го убијат Џо „Шефот“ Масерија , па дури и го испратил Сигел да помогне во извршувањето на убиството.

Помеѓу 1932 и 1934 година Лански му се придружил на Џони Торио , Лаки Лучијано и Алберт Анастасија во создавањето на Националниот криминален синдикат . Лански бил познат како „сметководител на мафијата“ затоа што бил надзорник и банкар на парите на криминалниот синдикат. Тој го искористи своето знаење за банкарството за перење пари преку странски сметки.

Исто така види: Која работа во форензиката треба да ја имате? - Информации за криминал

До 1936 г.Мејер Лански воспоставил коцкарски операции во Флорида, Њу Орлеанс и Куба. Тој, исто така, инвестираше во многу други профитабилни и легални бизниси како хотели и терени за голф. Лански беше главен инвеститор во Фламинго Хотелот & засилувач; Казино што Сигел го создаде во Лас Вегас, Невада. Лански станал претпазлив дека Зигел „се мава со книгите“, па го одобри неговото погубување во 1947 година.

До 1960-тите и 1970-тите Лански бил вклучен во шверц на дрога, порнографија, проституција и изнуда. Во тоа време се проценуваше дека неговиот вкупен имот вреди 300 милиони долари. Во 1970 година Лански добил дојава дека е под истрага за затајување данок, па побегнал во Израел. Подоцна беше уапсен и вратен во САД, но беше ослободен од сите обвиненија. Органите за спроведување на законот одлучија да се откажат од другите обвиненија поради лошата здравствена состојба на Лански. Мајер Лански почина од рак на белите дробови на 15 мај 1983 година во Мајами Бич, Флорида. Се проценува дека Лански вредел над 400.000.000 долари во моментот на неговата смрт.

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.