Колумбина пукање - информации за криминал

John Williams 02-10-2023
John Williams

На 20 април 1999 година, двајца ученици, Ерик Харис (18) и Дилан Клеболд (17), влегоа во средно училиште во предградието на Денвер и започнаа дивеење со пукање. За време на нивниот четириесет и девет минутен масакр во средното училиште Колумбајн, тие застрелаа и убиле дванаесет соученици и еден наставник, пред подоцна да се убијат. Пукањето на Харис и Клеболд беше дел од очигледно поголем „терористички“ заговор, кој вклучуваше рачно изработени бомби, за да се убијат до 500 луѓе во училиштето.

Десет ученици, вклучувајќи ги Харис и Клеболд, беа пронајдени мртви во библиотеката на училиштето , еден наставник починал од прострелни рани во училница, а уште двајца ученици биле пронајдени надвор од училиштето, додека најмалку дваесет други ученици биле повредени при обидот да избегаат. Пукањето во Колумбајн беше најсмртоносното пукање во средно училиште досега во историјата на САД. Овој масакр во средно училиште поттикна дебата за реформа за контрола на оружјето, која вклучуваше достапност на огнено оружје и огнено насилство во кое се вклучени млади луѓе.

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.