Убиството на Џон Ленон - информации за криминал

John Williams 02-10-2023
John Williams

Џон Ленон е роден на 9 октомври 1940 година во Ливерпул, Велика Британија. До 1957 година, Ленон ги запознал Пол Макартни и Џорџ Харисон и почнале да свират музика заедно. По неколку промени на името, групата стана позната како Битлси. По замената на тапанарот Пит Бест од Ринго Стар во 1962 година, групата го објави својот прв сингл, започнувајќи долга музичка кариера што ќе доведе до нив да станат еден од најпознатите бендови на сите времиња.

По Битлси распуштен, Ленон остана во очите на јавноста со неговата соло музичка кариера, заедничките напори со неговата сопруга Јоко Оно и политичкиот активизам за мирни цели. На 8 декември 1980 година, тој го отвори својот дом за фотограф од списанието Ролинг Стоун, а подоцна беше интервјуиран од диск џокеј од Сан Франциско. Ленон и Оно заедно го напуштија станот околу 17:00 часот за да заминат на музичка сесија во студиото Record Plant.

Пред да влезе во лимузина која чекаше, фановите кои бараа автограми го запреа, а тој беше среќен да се обврзе. Еден од обожавателите беше човек по име Марк Дејвид Чепмен кој имаше потпишано запис и фотографирање со ѕвездата. Додека Ленон и Оно се упатуваа кон студиото, Чепмен остана пред зградата во која живееше парот.

Кога Ленон се врати, Чепмен сè уште беше таму и го чекаше. Чепмен гледаше како Ленон излегува од возилото и тргна кон својот дом. Пред тојможел да влезе внатре, Чепмен извадил револвер .38 специјален и испукал пет истрели. Сите куршуми до еден дојдоа до контакт, но Ленон успеа да влезе во зградата за да го извести консиержот дека е застрелан.

Исто така види: Gambino Crime Family - Информации за криминал

Вратарот во зградата по име Хозе Пердомо успеа да го одземе пиштолот од Чепмен . Атентаторот го соблекол палтото и се чини дека трпеливо чека полиција. Чепмен бил одведен мирно и без инциденти, а Ленон бил пренесен во болницата Рузвелт. Тој беше прогласен за мртов по пристигнувањето.

Исто така види: Џејмс Браун - Информации за криминал

Потоа, Чепмен беше прогласен за виновен за убиство од втор степен и осуден на казна од 20 години до доживотна казна. Телото на Ленон беше кремирано два дена по неговата смрт, а неговата пепел и беше предадена на неговата ужалена вдовица.

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.