Џејкоб Ветерлинг - Информации за криминал

John Williams 13-08-2023
John Williams

Џејкоб Ветерлинг, 11-годишно момче од Сент Џозеф, Минесота, бил киднапиран на 22 октомври 1989 година додека се враќал од маалската продавница со својот брат и пријател. Се појавил маскиран вооружен маж кој ги натерал момчињата да ги фрлат велосипедите. Откако ги прашал момчињата за нивната возраст и одбрал кое сака да го задржи, човекот им наредил на пријателот и братот на Џејкоб да трчаат и да не гледаат назад, заканувајќи им се дека ќе ги застрела. Судбината на Џејкоб беше непозната 27 години, додека властите конечно не беа доведени до група останки идентификувани како Џејкоб во септември 2016 година.

Исто така види: Ентони Мартинез - Информации за криминал

Истрагата запре набргу по нејзиното започнување. Момчињата не можеа да дадат опис на лицето на убиецот и единствениот доказ изваден од местото на злосторството беше бледа трага од гума, која беше усогласена со неповрзано возило. На полицијата тогаш не остана ништо друго освен ќор-сокак и барајќи слични сексуални злосторства кај деца во областа за потенцијални врски.

По неколку децении, властите мислеа дека конечно го пронашле човекот што го барале. Еден 62-годишен маж по име Вернон Сајц починал мирно во својот дом во Милвоки, но благодарение на дојавата од психијатар на кого Сеиц доверливо му признал дека убил уште две момчиња во 1958 година, куќата и бизнисот на Зајц биле темелно претресени по неговата смрт. Полицијата пронашла многу вознемирувачки материјали, вклучително и детска порнографија, уреди за ропство, книгиканибализам, исечоци од весници за исчезнати деца и што е најважно, ламиниран постер на Џејкоб Ветерлинг. Мајката на Џејкоб потоа потврди дека Сеиц дошол да ја посети двапати по киднапирањето на Џејкоб, тврдејќи дека е психичар и сакајќи да разговара со неа за нејзиниот син. Сепак, форензичката анализа на имотот на Сеиц не откри ништо што го поврзува со случајот.

Конечно, во јули 2015 година, полицијата направи пауза додека го пребаруваше домот на Даниел Хајнрих за сомнителна детска порнографија. Написите за исчезнувањето на Џејкоб беа пронајдени во домот, а ДНК на Хајнрих беше усогласена со случајот на друго момче малтретирано во блиската Студена пролет десет месеци пред Џејкоб. Тој дури беше интервјуиран во првичната истрага за киднапирањето на Џејкоб, но беше исклучен како веројатен осомничен. Откако беше обвинет за детска порнографија и именуван како лице заинтересирано во случајот Ветерлинг, Хајнрих призна дека го малтретирал и го убил Џејкоб и се согласил да ѝ ја каже на полицијата локацијата на телото на Џејкоб во замена за договор за признавање вина. Полицијата ги пронашла и позитивно ги идентификувала останките на 6 септември 2016 година и го прогласила случајот за затворен. Хајнрих беше прогласен за виновен за детска порнографија и ставен во федерален затвор во Масачусетс во јануари 2017 година за да ја започне својата 20-годишна затворска казна. Одделот на шерифот на округот Стернс ја објави својата намера да го објави целото досие на случајот Ветерлинг од 56.000 страници најавно, но родителите на Џејкоб поднесоа тужба за приватност за да го запрат објавувањето и да избегнат да се изложуваат на понатамошен публицитет во врска со оваа трагедија.

Исто така види: Џон Вејн Гејси - Информации за криминал

Ресурсниот центар Џејкоб Ветерлинг (оригинално Фондацијата Џејкоб Ветерлинг) беше основан од родителите на Џејкоб во 1990 година за да да ја едуцира јавноста за начините за спречување на киднапирање и малтретирање деца. Законот за регистрација на злосторствата против децата и сексуално насилниците на Џејкоб Ветерлинг беше донесен во 1994 година и беше првиот што воспостави задолжителни државни регистри на сексуални престапници. Овој чин го отвори патот за попознатиот закон на Меган во 1996 година и Законот за заштита и безбедност на децата на Адам Волш во 2006 година>

John Williams

Џон Вилијамс е искусен уметник, писател и уметнички едукатор. Тој ја стекна својата диплома за ликовни уметности на Институтот Прат во Њујорк, а подоцна ја продолжи својата магистерска диплома за ликовни уметности на Универзитетот Јеил. Повеќе од една деценија, тој предава уметност на ученици од сите возрасти во различни образовни услови. Вилијамс ги изложуваше своите уметнички дела во галерии низ Соединетите држави и доби неколку награди и грантови за неговата креативна работа. Покрај неговите уметнички определби, Вилијамс пишува и за теми поврзани со уметноста и предава работилници за историја и теорија на уметноста. Тој е страстен да ги охрабрува другите да се изразат преку уметност и верува дека секој има капацитет за креативност.